Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Garricka je spoleh. Až moc

Česko

Přestože byl klavírní recitál Garricka Ohlssona jednou z nejvýraznějších událostí Pražského jara, za velkými osobnostmi chopinovské interpretace se musí posluchač vypravit jinam.

Například do Salcburku.

Vsobotu vystoupil na Pražském jaru americký klavírista Garrick Ohlsson. V Rudolfinu zahrál recitál sestavený výhradně z děl Fryderyka Chopina. Z drobnějších skladeb zvolil pětici Nokturen, z těch větších Impromptu Fis-dur, Baladu As-dur, Fantazii f-moll a Scherzo cis-moll, a program vyvrcholil Sonátou č. 2 b-moll se smutečním pochodem. A od stejného autora ještě tři přídavky: Mazurku, Valčík a Etudu. Publikum tleskalo srdečně, i když nejrůznější kašlání a rušení v nejtišších místech skladeb tentokrát vypadalo spíš jako zákon schválnosti.

Už od svého vítězství v prestižní chopinovské soutěži ve Varšavě v roce 1970 navštěvuje Ohlsson Prahu pravidelně. Nikdy nezklame, ale k vrcholnému uměleckému zážitku jako kdyby nějaký důležitý moment chyběl. Ohlsson hraje Chopina velmi přirozeně, má měkký úhoz a cit pro atmosféru. V jeho podání tak nejlépe vyzněla intimní Nokturna a podobně laděné pasáže ostatních skladeb, zejména střední část smutečního pochodu ze Sonáty. Nikde nehraje hřmotně, i když má robustní zjev a velké ruce. Ale spoléhá víc na přirozený proud hudby než na promyšlenost stavby a detailů, je technicky spolehlivý, ale ne brilantní, nejde proti duchu hudby, ale také ničím nepřekvapí.

Jestliže se Pražskému jaru podaří každý rok pozvat alespoň několik špičkových světových umělců, o letošní řadě klavírních recitálů se to říci nedá.

Oleg Maissenberg, který vystoupil minulý čtvrtek jako náhradník za Ivana Moravce, provedl Chopina i Schumanna kultivovaně, ukázněným profesorským způsobem -mile překvapoval některými detaily, nemile v technických zaváháních. Osobitý rumunský klavírista Radu Lupu nabídl už na začátku festivalu Janáčka, Beethovena a Schuberta s řadou originálních akcentů a nápadů - mnoho technicky obtížných míst ovšem důmyslně skryl pod romantickou atmosféru.

A tak byl recitál Garricka Ohlssona opravdu nejvýraznější událostí svého druhu. Za velkými osobnostmi chopinovské interpretace se však musí český posluchač vypravit jinam.

Je až mrzuté, že když chce letos festival v Salcburku uctít Chopinovo výročí, přijede tam Kissin, Sokolov, Zimerman, Pollini i Pogorelich - u nás bychom byli vděčni alespoň za jednoho z této pětice. Místo toho pražské pořadatele pravidelně zachraňuje vždy přátelský Garrick Ohlsson.

Garick Ohlsson - klavír

Fryderyk Chopin (1810 - 1849) Rudolfinum - Dvořákova síň, Praha, 29. května

***

Ohlsson hraje Chopina velmi přirozeně, má měkký úhoz a cit pro atmosféru. Také spoléhá na přirozený proud hudby, ale ničím nepřekvapí

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!