Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Na Giru skončila nadvláda Italů

MILÁN Španělský cyklista Alberto Contador ze stáje Astana se stal poprvé vítězem slavného závodu Giro d’Italia. Loňský král Tour de France ve včerejší závěrečné časovce dojel na jedenáctém místě a odrazil nápor nejbližších pronásledovatelů. Giro má tak po 12 letech jiného než italského vítěze.

Před závěrečnou osmadvacetikilometrovou etapou měl sice Contador náskok pouze čtyř vteřin na domácího Riccarda Ricca, ale opět prokázal, že je lepším časovkářem. Ricco od prvních mezičasů nabíral stále větší ztrátu.

Z vítězství v závěrečném dějství se nakonec radoval Marco Pinotti, druhý dojel se sedmivteřinovou ztrátou Tony Martin. Contador na jedenácté pozici zaostal za vítězem o 39 vteřin.

Pětadvacetiletý rodák z Madridu se přitom Gira původně neměl vůbec zúčastnit. Kazašská stáj Astana byla kvůli své dopingové minulosti pozvána až na poslední chvíli. Contadora v boji o druhý největší úspěch kariéry nezbrzdila ani zlomenina v lokti, kterou si způsobil při pádu v osmé etapě.

Španělská cyklistika tak možná našla nástupce za fenomenálního Miguela Induraina, který dokázal ve své kariéře vyhrát pětkrát Tour de France a dvakrát Giro.

Výsledky - 21. etapa (časovka na 28,5 km): 1. Pinotti (It.) 32:45, 2. Martin (Něm.) -7, 3. Ignatěv (Rus.) -10, ...95. RABOŇ -3:03. Konečné pořadí: 1. Contador (Šp.) 89:56:49, 2. Ricco -1:57, 3. Bruseghin -2:54, ... 101. RABOŇ -3:12:35.