Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na gymnáziu v Budějovicích dostalo deset lidí prasečí chřipku

Česko

  12:58aktualizováno  15:18
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Osm studentů a dva zaměstnanci českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka má prasečí chřipku. Vyšetřeno bylo 20 lidí, u nichž se projevily příznaky nemoci. Všichni se účastnili se zájezdu do partnerské školy v bavorském příhraničí.

Zkumavka s virem A(H1N1). foto: AFP

Potvrdily to testy, řekla vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Dosavadní průběh onemocnění je mírný. Po vyšetření v nemocnici byli propuštěni do domácího léčení. Škola podle ředitele zatím žádné oficiální informace o onemocnění žáků nedostala a opatření nechystá.

"Počet nemocných se ještě může změnit. Z dosud vyšetřených osob byly u dvou výsledky negativní, u dalších osmi, u nichž se příznaky onemocnění projevily později, budeme muset na potvrzené výsledky vyšetření počkat do dalších dnů," upřesnila Lunáčková.

Celkem 30 studentů a čtyři dospělé osoby se při studijní cestě do partnerské školy v bavorském příhraničí dostalo do kontaktu s pandemickou chřipkou. Vedoucí zájezdu byli o této skutečnosti informováni německými pedagogy, a proto již v průběhu cesty domů poskytla škole epidemioložka telefonicky všechny potřebné rady. Ihned při příjezdu byli o situaci informováni i rodiče žáků.

"Žádné oficiální informace z hygienické stanice, ani z infekčního oddělení o tom, že prasečí chřipku mají naši studenti, nemáme. Myslím žádné písemné informace," řekl ČTK ředitel Gymnázia J. V. Jirsíka Jaroslav Pustina.

Doplnil, že žádná mimořádná škola nechystá. Studenti, kteří přišli do kontaktu s virem, se zatím do školy nevrátili a od středy do neděle jsou prázdniny. Do té doby by se projevily případné příznaky choroby i u ostatních studentů. Ostatní žáci měli dnes běžné vyučování. "O žádné prasečí chřipce tady nevíme," uvedli studenti třetího ročníku gymnázia.

Nemoc propukla u některých po návratu třídy domů v závěru minulého týdne.

Ti, u nichž se příznaky onemocnění projevily, byli vyšetřeni na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice.

Dosavadní průběh onemocnění byl mírný s teplotami do 39°C, rýmou a kašlem.

Všichni pacienti byli po vyšetření podle informací infekčního oddělení propuštěni do domácí izolace. V neděli a v pondělí se k vyšetření dostavilo dalších sedm studentů a jedna osoba, která přišla s nemocnými do kontaktu.

Ředitel školy poskytl žákům třídy dva dny volna. Další informace budou mít hygienici v závěru týdne.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň ČTK řekl, že opatření proti šíření infekce jsou dostatečná a není důvod je jakkoli měnit. I když onemocnělo naráz více lidí, jde podle mluvčího stále jen o ojedinělý výskyt. "V tuto chvíli je situace pod kontrolou, vše je podchyceno," ujistil. Doplnil, že lékaři sledují zdravotní stav všech žáků třídy a studenti byli poučeni, že v případě vzniku jakýchkoli obtíží mají vyhledat lékaře.

Zvláštní opatření nepřijímá ani Jihočeský kraj. "V nemocnici pokračujeme v přípravách na možnou pandemii," uvedla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Ivana Stráská.

Dosud bylo včetně tohoto případu v souvislosti s virem Pandemic (H1N1) 2009 vyšetřeno 117 Jihočechů a nemoc byla zatím potvrzena u 32 osob s bydlištěm v regionu. V Česku onemocnělo přes 300 lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!