6. března 2017 14:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Hradě budou nové přístřešky pro bezpečnostní kontrolu. Mají být prostornější

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Dlouhá fronta před vstupem na Pražský hrad na Hradčanském náměstí během... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dlouhá fronta před vstupem na Pražský hrad na Hradčanském náměstí během... | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

PRAHA Na Pražském hradě by měly být postaveny v místech bezpečnostních kontrol návštěvníků nové přístřešky. Oproti současným budou prostornější a částečně prosklené. Řekl to kancléř Vratislav Mynář. Postaveny podle něj budou v řádu několika týdnů.

Dřevěné přístřešky u vstupů na Pražský hrad byly vybudovány loni na podzim. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček brzy po letním zavedení bezpečnostních kontrol, kterými musí projít všichni návštěvníci Hradu a které vyvolaly silnou kritiku, řekl, že by měly kontrolované návštěvníky chránit třeba před deštěm. Budky ale skryly pouze část policistů, další policisté návštěvníky a jejich věci prohlížejí pod širým nebem.

Podle Mynáře nové přístřešky zajistí návštěvníkům větší komfort. „Budou při běžné kontrole při nepřízni počasí více chráněni,“ řekl. Vybudovány budou na stejném místě jako nyní. Mynář poznamenal, že budou opět dřevěné. „Nechceme nic monstrózního, chceme, aby to byla lehká dřevěná konstrukce částečně se skleněnou výplní. Snažíme se, aby byly kryté z více stran, aby se do nich vešlo více lidí, tím pádem bude mít větší rozlohu,“ podotkl.

Podle Mynáře je podoba přístřešku včetně napojení na energie výsledkem dohody s památkáři. Náklady na jejich vybudování odhadl na řádově desítky tisíc korun za kus. „Bude to jednoduchá stavba, která nebude pevně spojena se zemí,“ řekl.

Technické vybavení kontrolních míst se zatím měnit nebude, na místě tedy zůstanou současné bezpečnostní rámy. Vedení Pražského hradu ale plánuje jeho obměnu. Nyní je podle Mynáře v první fázi výběrové řízení na technického projektanta, který by měl stanovit, co přesně bude nakoupeno, jak bude „naladěn“ stávající systém a jak bude doplněn. Následně bude Hrad řešit otázku centrálního policejního pultu a nových bezpečnostních rámů.

ČTK
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz