Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Hradě budou nové přístřešky pro bezpečnostní kontrolu. Mají být prostornější

Česko

  14:51
PRAHA - Na Pražském hradě by měly být postaveny v místech bezpečnostních kontrol návštěvníků nové přístřešky. Oproti současným budou prostornější a částečně prosklené. Řekl to kancléř Vratislav Mynář. Postaveny podle něj budou v řádu několika týdnů.

Dlouhá fronta před vstupem na Pražský hrad na Hradčanském náměstí během adventního víkendu. Lidé v mrazivém počasí čekali i hodinu. foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

Dřevěné přístřešky u vstupů na Pražský hrad byly vybudovány loni na podzim. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček brzy po letním zavedení bezpečnostních kontrol, kterými musí projít všichni návštěvníci Hradu a které vyvolaly silnou kritiku, řekl, že by měly kontrolované návštěvníky chránit třeba před deštěm. Budky ale skryly pouze část policistů, další policisté návštěvníky a jejich věci prohlížejí pod širým nebem.

Pražský hrad zvažuje, že bezpečnostní rámy do sv. Víta nakonec nezavede

Podle Mynáře nové přístřešky zajistí návštěvníkům větší komfort. „Budou při běžné kontrole při nepřízni počasí více chráněni,“ řekl. Vybudovány budou na stejném místě jako nyní. Mynář poznamenal, že budou opět dřevěné. „Nechceme nic monstrózního, chceme, aby to byla lehká dřevěná konstrukce částečně se skleněnou výplní. Snažíme se, aby byly kryté z více stran, aby se do nich vešlo více lidí, tím pádem bude mít větší rozlohu,“ podotkl.

Podle Mynáře je podoba přístřešku včetně napojení na energie výsledkem dohody s památkáři. Náklady na jejich vybudování odhadl na řádově desítky tisíc korun za kus. „Bude to jednoduchá stavba, která nebude pevně spojena se zemí,“ řekl.

Technické vybavení kontrolních míst se zatím měnit nebude, na místě tedy zůstanou současné bezpečnostní rámy. Vedení Pražského hradu ale plánuje jeho obměnu. Nyní je podle Mynáře v první fázi výběrové řízení na technického projektanta, který by měl stanovit, co přesně bude nakoupeno, jak bude „naladěn“ stávající systém a jak bude doplněn. Následně bude Hrad řešit otázku centrálního policejního pultu a nových bezpečnostních rámů.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...