Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Islandu se rozzářila „světelná věž“

Česko

REYKJAVÍK Na ostrově poblíž islandské metropole Reykjavíku se v úterý rozsvítila světelná věž, která má připomínat někdejšího člena slavných Beatles, Johna Lennona. Za projektem Imagine Peace Tower stojí vdova po Lennonovi Yoko Ono, která věž označuje za „největší narozeninový dárek“, který od ní kdy její manžel dostal. Hudebník by se v úterý dožil 67 let.

Lennonův památník tvoří silný paprsek světla, které vychází ze „studny moudrosti“, již obklopuje nápis Imagine Peace ve 24 jazycích. Věž by měla svítit každý rok od 9. října, tedy ode dne Lennonových narozenin, až do 8. prosince, kdy Lennona v roce 1980 v New Yorku zastřelil psychicky narušený fanoušek Mark David Chapman.

Čtyřiasedmdesátiletá umělkyně Yoko Ono řekla, že s prvním konceptem na světelnou věž přišla už v roce 1965 a Lennonovi se prý nápad líbil. Nyní si pro jeho realizaci vybrala Island -hlavně proto, že ostrov má magickou atmosféru, která s jejím dílem souzní.

Na úterní slavnosti se kromě autorky památníku objevil i Lennonův syn Sean, bývalý bubeník „Brouků“ Ringo Starr a vdova po dalším z členů kapely George Harrisonovi Olivia. Paul McCartney byl podle agentury AP pozván, ale nepřijel.

Kromě světelné věže hodlá Yoko Ono na Islandu zrealizovat ještě jeden svůj záměr. Stovky přání světového míru, která sesbírala od lidí po celém světě, chce v nepropustných kapslích zakopat právě na tomto ostrově a nad každým z přání zasadit strom.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...