Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Na jihu Čech rozhodla penalta

ČESKÉ BUDĚJOVICE Dobrá tečka za dobrým podzimem. Tak označil včerejší vítězství nad fotbalisty Zlína trenér Českých Budějovic František Straka. Neurovnaný duel rozhodl na konci úvodního dějství z penalty Litevec Tomas Radzinevičius. „Jistě to bude motivace do jarní přípravy. Už se těším, až se na ní s hráči společně sejdeme,“ řekl po zápase Straka.

Zlínští sice museli na rozdíl od domácích lepit sestavu, přesto měli v podprůměrném úvodním dějství více ze hry. Jihočeši tentokrát pozapomněli na svůj obvyklý útočný nástup, a tak se diváci po většinu času nudili. Nepřesný fotbal plný osobních soubojů nakonec přece jen ještě v prvním poločase přinesl gól.

Minutu před odchodem do kabin se záložník Černý probil do zlínské šestnáctky, kde ho postrčil Konečník a domácí kanonýr Radzinevičius nařízenou penaltou nepohrdl. „Byla to naše hrubá chyba, zbytečně jsme ztratili míč,“ zlobil se zlínský trenér Pavel Hoftych.

Českobudějovičtí po pauze znatelně přidali a těžiště hry se postupně přesunulo před vápno hostí. Nepřesnosti a větší klid v předfinální fázi ale domácí připravovaly o větší šance. Nebezpečná tak byla až situace z 61. minuty, kdy v dobré pozici pálil vedle Radzinevičius.

Hostům evidentně ubývaly síly, nepomohlo jim ani trojí střídání v krátkém sledu. Jihočeši mohli devět minut před koncem definitivně rozhodnout, jenže to by střídající Plichta nesměl ve vyložené pozici zvolit něco mezi střelou a centrem. Přesto už domácí nejtěsnější náskok uhájili a na vlastním hřišti posedmé za sebou neprohráli.

České Budějovice 1 Tescoma Zlín 0

Branka: 45. Radzinevičius z pen. Rozhodčí: Matějek - Lhoták, Jiřík. ŽK: Horejš, Plichta - Kroča, Zapletal. Diváci: 2531. Poločas: 1:0.

České Budějovice: Kučera - Leština, Horejš, Hunal, Žižka - Plocek (80. Plichta), Hílek, Vozábal, Černý - Mrkvička (86. Stráský), Radzinevičius. Zlín: Baránek - Pazdera, Kroča, Zbožínek - Zapletal, Šmahaj, Vrtělka (72. Bačík), Konečník (78. Otruba) - Vyskočil (76. Elšík) - Žůrek, Bača.