Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Na koliku málem umřel. Prý simuloval

Česko

PRAHA Lékařská péče ve věznicích je na mizerné úrovni. LN před měsícem popsaly, jak Český helsinský výbor zavalují stížnosti trestanců na vězeňské lékaře. A v reakci na článek přibyly další.

Ještě před rokem vedl Petr Jína spokojený život podnikatele. Jenže pak doplatil na to, že jeho firma hrála roli „bílého koně“ v řetězci přidělování zakázek. Tedy že obchody pouze zprostředkovávala. Dosud bezúhonného muže poslal verdikt soudu na tři a půl roku za mříže.

A hned první měsíce ve vězení ho stály kromě svobody i zdraví. „Od listopadu si stěžoval na bolesti břicha,“ vypráví bratr vězněného Martin Jína. „Lékař mu ale pokaždé řekl, že si vymýšlí,“ dodává. Na svém si zdravotníci trvali i ve chvíli, kdy se nemoc začala projevovat i navenek: tedy že pacient zežloutl. „Píchli mu injekci proti bolesti, neudělali mu ale ani odběr krve.“

Stačí si přitom pročíst lékařská fóra na internetu a i laik zjistí, že zežloutnutí kůže může být jedním z průvodních jevů třeba žlučníkového zánětu, zlobí se dále Jína.

Zdravotní obtíže vězně se navíc ještě stupňovaly. V půli května jej proto museli dozorci převézt do ostravské nemocnice na jednotku intenzivní péče. Až tam se zjistilo, že prodělal závažnou žlučníkovou koliku. „Tamní lékař nám sdělil, že mu žlučníkové kameny ucpaly žlučovod, což způsobilo také zánět slinivky,“ líčí Jína. Nemocniční lékaři trestance poslali na operaci, při níž by mu byl odstraněn žlučník. Věznice však termín zákroku určila až na podzim. „Bratr měl přitom i nadále velké bolesti, nemohl přijímat potravu,“ popisuje sourozenec.

Zanícená slinivka totiž není banalita. „Náhle vzniklý zánět slinivky břišní je vážné onemocnění, které může ohrozit na životě,“ popisuje v internetovém příspěvku lékař Tomáš Marada z pražského IKEM. „Při dlouhodobém zánětu dochází k nevratným změnám, při kterých je řada funkcí slinivky poškozená.“

Jínova rodina ve strachu o život příbuzného poslala stížnost ostravské věznici i generálnímu ředitelství. Reakce ale přišla, až když rodina vězněného požádala o pomoc nezávislé instituce, ombudsmana a Český helsinský výbor. Tento týden ostraha převezla Jínu do Prahy, kde mu lékaři žlučník odstranili.

Ačkoli se vězeň své operace dočkal, hodlá na vedení věznice podat trestní oznámení. Kvůli zanedbané péči mu totiž hrozí, že se bude s následky nemoci potýkat i v budoucnu. Ostravská věznice k případu mlčí. A z generálního ředitelství přišla pouze strohá odpověď. „Obdrželi jsme stížnost na postup lékaře, zdravotní odbor nyní celý případ prošetřuje,“ vzkázala mluvčí Markéta Prunerová. „Odborná stanoviska zatím nejsou, řešit potrestání lékaře je nyní předčasné.“

Vězeňské lékařství dlouhodobě kritizují nevládní organizace či kancelář ombudsmana. „Zdravotnictví považujeme dlouhodobě za největší problém českého vězeňství, až půlka stížností se týká právě této oblasti,“ potvrzuje Veronika Zemanová z Českého helsinského výboru.

***

„Zdravotní péči považujeme dlouhodobě za největší problém českého vězeňství“

Autor: