Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Na kongresu ODS se i volbou místopředsedů vyjeví, jak silní jsou takzvaní straničtí kmotři

Česko

KDO ZÍSKÁ MÍSTOPŘEDSEDNICKÉ KŘESLO K dispozici jsou čtyři a jedno pro prvního místopředsedu. Lidové noviny procenty naznačují, jakou mají zájemci o spoluvládnutí s Petrem Nečasem šanci být na kongresu do funkce zvoleni.

PŘELOMOVÝ PRAHA 19.–20. KONGRES ODS ČERVNA

David Vodrážka (39 let) Do vysoké politiky ho vytáhl bývalý šéf ODS Mirek Topolánek. Z téměř neznámého starosty pražských Stodůlek se stal přes noc prvním místopředsedou. Nyní má velkou šanci svůj post obhájit. Společně s Nečasem se totiž může spolehnout na podporu napříč regiony. V Praze má navíc silného a vlivného spojence, kontroverzního podnikatele Tomáše Hrdličku.

Martin Kuba (38 let) Šéf jihočeské organizace ODS má kromě svého mateřského uskupení podporu i v jiných českých regionech. Šanci by mu dala například Praha.

Kubovi hraje do karet volební výsledek.

Jihočeský kraj byl totiž jedním ze čtyř regionů,

kde ODS porazila sociální demokraty.

Vyčítáno mu je spojení s kontroverzním jihočeským bossem Pavlem Dlouhým.

Pavel Drobil (38 let) Poslanec a zastupitel ODS v Moravskoslezském kraji je faktickým vůdcem strany v regionu. Kvůli svému přátelství s ostravským multimilionářem Danešem Zátorským dostal nálepku kmotra. Už Topolánek o něm mluvil jako o jednom ze svých možných nástupců. Podporuje ho i Petr Nečas. Drobil tak má poměrně silnou pozici. Kromě místopředsednického postu chce být ministrem průmyslu a obchodu.

Jiří Pospíšil (34 let) Exministr spravedlnosti a krizový děkan plzeňské právnické fakulty patří k nejbližším Nečasovým spolupracovníkům. Sám ale na funkci místopředsedy nelpí

a nijak intenzivně si ani neshání podporu delegátů.

Usiluje spíš o vedení ministerstva školství. Pospíšil má pověst jednoho z „nejčištších“ lidí v ODS. Jediné, co mu

bývá občas vytýkáno, je přátelství s podnikatelem a šedou eminencí plzeňského kraje Romanem Jurečkem. Pavel Blažek (41) Předseda brněnské ODS nikdy nebyl profesionálním politikem. Odmítal kandidovat na brněnského primátora i poslance, držel se profese advokáta a vysokoškolského pedagoga. Přesto byl a je vlivným členem brněnské ODS - a jako takový pomohl loni sesadit dlouholetého krajského šéfa strany Milana Venclíka a otevřel cestu k jihomoravské kandidatuře Mirka Topolánka.

Alexandr Vondra (48 let) Senátor a bývalý ministr pro evropské záležitosti vsadil všechny karty na Petra Nečase, kterému shání podporu na zvolení do funkce předsedy. Uškodilo mu předvolební klánovické setkání, kam kromě Nečase pozval jen vyvolené členy strany. Nepozval například místopředsedy Davida Vodrážku s Petrem Bendlem. Pražská a část středočeské organizace mu to nemůžou odpustit a naplno říkají, že Vondru jako místopředsedu nechtějí. Milan Cabrnoch (47 let) Poslanec Evropského parlamentu je jedním z expertů ODS na zdravotnictví. Po volbách se také stal členem klíčového zdravotnického koaličního vyjednavacícho týmu. V jeho boji o post místopředsedy ho podpořila i jeho domovská středočeská organizace. Skupina

kolem Petra Tluchoře prosadila jeho nominaci na úkor současného místopředsedy Petra Bendla.

Miroslava Němcová (57 let) Její šance dostat se do vedení strany výrazně vzrostly

se jmenováním Petra Nečase volebním lídrem.

Za Topolánka přehlížená Němcová se stala jednou

z nejbližších Nečasových spolupracovnic.

Její kraj Vysočina ji nominoval dokonce na první místopředsedkyni strany. Sama ODS s ní ale spíše počítá do vedení Poslanecké sněmovny.