Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Česko

‚Na lodi bez roušek, na souši s nimi.‘ Vodáci dostali zelenou, na raft mohou jen členové rodiny

ilustrační snímek foto: ČTK

Praha - Vodáci mohou na řeky i v době koronavirové epidemie, musí však dodržet některá omezení. Na raftech mohou spolu být pouze členové rodiny, u dalších plavidel by pak měl být zachován odstup dvou metrů. Společně však může jet skupina lodí s celkem až deseti lidmi. Při splouvání řeky by vodáci neměli nosit roušky, protože by je mohla ohrozit při převržení.
  19:04

Sucho se prohlubuje, prognóza není příznivá. Letošní zima byla extrémně chudá na sníh

V tiskové zprávě to v neděli uvedla Asociace vodní turistiky a sportu. Větší hrozbou tak pro vodáky a jejich koníček je spíše sucho. To stále více omezuje splavnost řek. Na jízdu po řekách by se podle asociace měla uplatňovat pravidla platná pro venkovní sportoviště. Dodržována tak musí být pravidla týkající se omezeného počtu osob a také odstupu mezi nimi.

Chladnější počasí vylákalo o víkendu v Královéhradeckém kraji do přírody méně...
Kvůli opatřením proti šíření koronaviru bylo tentokrát odemykání bez diváků....

Na jednočlenném kajaku je tak jízda možná bez jakýchkoliv omezení, u dvoučlenných kánoí by s cizí osobou měl být dodržen odstup dvou metrů. To by však u většiny turistických kánoí neměl být problém. Na raftech ovšem mohou spolu jet pouze členové jedné rodiny, odstup totiž na nich není možné dodržet. Řeky už také mohou společně splouvat i skupiny až pěti kánoí s celkovým počtem deseti lidí. Právě možnost společného splouvání řek ve větším počtu lodí je podle asociace důležité kvůli bezpečnosti, pokud by se totiž samostatně plující loď dostala do potíží, neměl by její posádce kdo pomoci. Doporučena tak je jízda minimálně tří lodí.

Asociace také zdůraznila, že při jízdě by vodáci měli být zásadně bez roušky. Ta by totiž mohla zvyšovat riziko při případném převržení. Na břehu už je však opět povinná, stejně jako dodržování odstupu a neshlukování se do větších skupin.

Současné sucho v ČR je horší než v minulých dvou letech. Zemědělci ale mohou doufat v deštivější květen

Větší dopad má však krize na jarní vodácké akce. Ty musely být kvůli koncentrace velkého počtu lidí zrušeny, včetně Memoriálu Václava Břízy na Divoké Orlici. Asociace doufá, že konání některých turistických závodů bude možné alespoň na podzim.

Mnohem více tak vodácký sport komplikuje pokračující sucho. Některé úseky řek mají totiž už nyní velmi nízkou hladinu vody, situace je už často podobná letním podmínkám. Například Lužnice v dolní části od Tábora, která byla dříve splavná celoročně, nemá už v dubnu dostatek vody. Nízký stav vody je také na dolní Otavě, dolní Sázavě, Divoké Orlici nebo Radbuze, které jsou na limitu pro splutí. V létě se navíc situace nejspíš ještě zhorší. To podle asociace může ovlivnit vodácké kempy, restaurace, firmy i zaměstnanost v odlehlých regionech či letní tábory. Na řeky se podle asociace ročně vydává až 630.000 vodáků.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!