Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na magistrát vtrhla policie

Česko

Úředníky razie kvůli Opencard zaskočila * Policisté odnesli dokumenty a počítače * Kartu přitom v ulicích oslavuje nová kampaň

PRAHA Protikorupční policie včera dopoledne vpadla kvůli kontroverznímu projektu Opencard na pražský magistrát.

Detektivové z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality napochodovali do pátého patra budovy Škodova paláce v pražské Jungmannově ulici a z odboru informatiky začali odnášet počítače a dokumenty. Některé místnosti zůstaly po zásahu policistů zapečetěné. Až do večera hlídkovali v budově policisté v civilu. Jejich kolegové mezitím nosili ven v krabicích dokumenty a nakládali je do zaparkovaných modrých felicií.

„Vlítli do Jungmanky hned dopoledne. Na odboru informatiky vyhnali lidi z kanceláří, prohlíželi počítače, snad zajišťovali server a stahovali nějaká data ohledně Opencard. Poté zaplombovali dveře a snad odvezli nějaké počítače,“ popsal LN zdroj z magistrátu, který si nepřál být jmenován. „Úředníci byli akcí pořádně zaskočení,“ dodal.

Paradoxně se tak stalo jen pár dní poté, co Prahu zavalily plakáty vychvalující projekt za 888 milionů korun sloganem: „Nejlevnější karta v ČR“. Kampaň platí firma Haguess, která má Opencard na starosti, a podle informací LN o ní hned od počátku věděly špičky pražské ODS a magistrátu.

Oficiálně nechtěl zásah policie komentovat nikdo - magistrát, protikorupční policie ani Městské státní zastupitelství v Praze, které věc dozoruje. „K probíhajícím úkonům nebudeme zveřejňovat žádné informace,“ řekla mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

Když ale policie začala před čtrnácti dny projekt Opencard prověřovat, Zenklová připustila, že se tak stalo na základě prosincového trestního oznámení opoziční zastupitelky Jany Ryšlinkové. „Poté co policie v součinnosti se státním zástupcem doplnila a zajistila další důkazní materiál k trestnímu oznámení Jany Ryšlinkové, zahájila úkony trestního řízení,“ vysvětlila mluvčí. Policie podle vyjádření Zenklové podezírá některé zaměstnance firmy Haguess a magistrátu z porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Názor kritiků Opencard na zásah policie není jednotný. Část z nich chválí, že se policie konečně rozhoupala, jiní zdůrazňují, že pozdě.

Pokračování na straně 5

Na pražský magistrát vtrhla policie

dokončení ze strany 1

„Zásah může být kontraproduktivní. Nepředpokládám, že měsíc po podání trestního oznámení by policie mohla na magistrátu nalézt důkazy svědčící o korupci v kauze Opencard,“ řekla LN například bývalá radní za SNK-ED Markéta Reedová. „Pokud policisté případ odloží a de facto tak řeknou, že se nic nestalo, zastře to pravdu, že stovky milionů tekly do kanálu,“ dodala Reedová. Projekt Opencard prověřily tři audity, za které Praha zaplatila kolem čtyř milionů korun. Prověrky ukázaly na závažné chyby, ke kterým došlo především v počátcích projektu. To se týká hlavně nevýhodné smlouvy města s hlavním dodavatelem, firmou Haguess.

Projekt stál podle auditorů 888 milionů korun, příjmy byly ale nulové. Kvůli Opencard odešel z magistrátu ředitel odboru informatiky Václav Kraus.

Praha nedávno uzavřela s Haguess dodatek k původní smlouvě, který by měl vydávání nových karet výrazně zlevnit.

Magistrát hodlá v projektu pokračovat, v současnosti jedná o spolupráci s bankami. Náměstek primátora Milan Richter (ODS) slíbil, že v březnu předloží materiál o budoucím vývoji karty.

Kartu Opencard vlastní kolem 400 000 lidí, používají ji zpravidla jako tramvajenku. Kromě toho může karta sloužit jako průkazka do knihovny nebo při placení parkovného.

***

Opencard už stála tři čtvrtě miliardy Praha dojednala „úsporu“ 120 milionů

Projekt už prověřily tři audity. Ukázaly na přemrštěné náklady: podle první prověrky stál 888 milionů korun, příjmy byly nulové. Za hlavní riziko audity označily závislost na firmě Haguess, hlavním dodavateli. Praha nemůže ani při zpoplatnění karet vydělávat, poplatky půjdou Haguess.

V únoru magistrát podepsal s Haguess dodatek smlouvy. Cenu jedné karty má snížit na 1280 korun (dosud 2300). Praha tak „ušetří“ 120 milionů. Firma Haguess pak také změnila formu akcií a zveřejnila jména vlastníků. Praha bude jednat i o dalším rozvoji projektu, chce zapojit bankovního partnera.

Autor: