Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Na mobily se bude volat levněji

Česko

ČTÚ snižuje poplatky, které si mobilní operátoři platí za hovor směřující do jejich sítě. Hovorné asi zlevní

PRAHA Český telekomunikační úřad (ČTÚ) během letoška postupně sníží maximální výši poplatků za volání do mobilních sítí, které si operátoři platí mezi sebou. Poplatky se budou snižovat ve třech krocích o pětatřicet procent na 1,96 koruny za minutu od prvního ledna příštího roku.

Návrh ještě musí schválit Evropská komise, poté ČTÚ vydá cenové rozhodnutí. Opatření se bude týkat operátorů T-Mobile, Telefónica O2, Vodafone a U:Fon. Od prvního února by měla takzvaná „cena za velkoobchodní terminaci“ klesnout na maximálně 2,65 Kč, od července pak na 2,31 Kč za minutu. K poslednímu snížení ceny dojde na začátku ledna příštího roku, na 1,96 koruny.

Tato částka se platí za „ukončení“ hovoru mobilnímu operátorovi, do jehož sítě se volá. Platícím je operátor, z jehož sítě hovor začíná, respektive jeho zákazník, protože cena je zahrnuta v hovorném. Snížení poplatku se tak může projevit na cenách pro koncového zákazníky. Mobilní operátoři jsou zatím ve svých vyjádřeních opatrní a zdrženliví. Není jasné, zda snížení poplatků přenesou na zákazníky v podobě snížení cen. „Vodafone vítá každou změnu, která má pozitivní dopad na zákazníka. Snížení mezioperátorských poplatků mezi takové změny patří, jeho dopadem může být i snížení cen,“ řekl mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický. „V tuto chvíli rozhodnutí analyzujeme a je předčasné spekulovat nad dopadem do koncových cen,“ vysvětlil mluvčí Telefóniky O2 Vlastimil Sršeň. „Snížení ceny terminace znamená na jedné straně snížení nákladů, na druhé straně zároveň pokles výnosů,“ upozornil Sršeň.

„Vývoj ceny nelze v tuto chvíli jednoduše odhadnout, neboť propojovací poplatek je pouze částí celkových nákladů. Koncovou cenu ovlivňuje celá řada faktorů. Jedním z nich je i situace na trhu,“ řekla Jitka Pajurková, mluvčí T-Mobilu.

Podle odborníků se díky snížení poplatků příliš velký pokles cen za volání z mobilu na mobil očekávat nedá. Vzhledem k tomu, že vzájemný provoz mezi sítěmi českých operátorů je takřka stejný, totožná je i částka, kterou si navzájem platí a poplatky se tak „vykrátí“. „Přímo na mobilní operátory to bude mít takřka nulový vliv. Cena hovorného dnes z terminačních poplatků nevychází,“ popsal analytik telekomunikací Jiří Peterka. „Největší vliv to bude mít na pevné operátory a operátory provozující volání přes internet, kterým se výrazně zlevní cena volání na mobilní telefony,“ dodal Peterka.

„Snížení promítneme do cen pro koncové zákazníky,“ potvrzuje Dalibor Kaláb, marketingový manažer operátora IPEX, který nabízí internetové volání. Další operátor pevných linek, společnost GTS, rozhodnutí ČTÚ včera rovněž uvítal. „Dochází k narovnání situace, kdy jsme my museli platit mobilním operátorům více, než oni platili nám,“ řekl mluvčí GTS Pavel Kaidl.

Nadšený z rozhodnutí ČTÚ je i nejmladší operátor U:Fon. Protože má nejméně zákazníků, z jeho sítě lidé většinou volají do sítí ostatních operátorů, kterým U:Fon poté musí platit. „Z pohledu zákazníka bychom tuto změnu preferovali ještě dříve, ale je důležité, že se tak děje. U:Fon tuto úsporu velmi rád přenese na své zákazníky, kteří tak budou volat výhodněji než doposud,“ myslí si Lukáš Antoš, marketingový ředitel U:Fonu.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...