Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Na nohy se staví i ekonomika USA

Česko

Akcie na americké burze v pátek uzavřely na letošním maximu. Optimistický je v hodnocení ekonomiky i šéf centrální banky

NEW YORK / JACKSON HOLE Světová ekonomika zřejmě již dosáhla svého dna a nyní ji čeká již jen zdlouhavý a bolestný proces uzdravování. Na tom se shodli světoví centrální bankéři, kteří se setkali v americkém státě Wyoming. Jedním z náznaků obratu k lepšímu je i oživení na kapitálovém trhu, které v pátek dovedlo americké akcie na letošní nevyšší hodnoty.

„Výhled návratu k růstu v nejbližším období se zdá dobrý,“ cituje agentura Bloomberg z projevu předsedy americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho. Ten sice připustil, že světové ekonomiky mají to nehorší zřejmě již za sebou, ale zároveň upozornil, že ještě není úplně vyhráno.

„Na mnoha finančních trzích po celém světě přetrvává napětí, finančním institucím hrozí dodatečné výrazné ztráty a mnoho firem i domácností i nadále pociťují značně zhoršení přístup k úvěrům,“ řekl Bernanke. Proto podle něj bude ozdravný proces zpočátku poměrně pomalý a zejména nezaměstnanost bude z vysokých čísel klesat velmi pozvolně.

Podobně opatrný byl ve svém hodnocení světového hospodářství i prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. Podle něj totiž „zelené výhonky“, které se v poslední době ve světě ekonomiky objevily, nedávají dostatečné základy pro vyhlášení oživení za udržitelné. „Víme, že před sebou máme obrovské množství práce a měli bychom být tak aktivní, jak jen to půjde,“ řekl Trichet.

Ze světových ekonomických obrů se zatím podařilo z osidel recese vymanit Německu, Francii a Japonsku. Podle Bernankeho by se k nim mohla brzy přidat i Amerika, která je již blízko překonání nejhorší ekonomické krize od třicátých let minulého století. Nejnovější čísla z amerického trhu totiž naznačují, že ekonomika se již zřejmě stabilizovala po hospodářském poklesu, který způsobil ztrátu téměř sedmi milionů pracovních míst.

Rostou i akcie Například v závěru minulého týdne odborníky potěšila nejnovější data o prodeji starších domů. Národní sdružení realitních kanceláří v pátek uvedlo, že prodej starších domů v USA se v červenci zvýšil o 7,2 procenta. Takový nárůst je přitom nejvyšším měsíčním přírůstkem za posledních deset let, tedy za dobu, kdy se prodej starších nemovitostí sleduje, píše americký list The New York Times. „Rezidenční trh rozhodně zaznamenal obrat k lepšímu,“ uvedl v tiskovém prohlášení Lawrence Yun, hlavní ekonom Národního sdružení realitních kanceláří. Červenec je totiž již čtvrtým růstovým měsícem v řadě.

Díky těmto dobrým zprávám z realitního trhu a pozitivnějšímu výhledu šéfa Fedu na budoucnost se v minulém týdnu dostaly americké akcie na nejvyšší hodnoty v letošním roce. Průmyslový index Dow Jones si v pátek připsal téměř 156 bodů, tedy 1,67 procenta. Uzavřel tak na 9 505,96 bodu. Za celý týden přitom Dow Jones posílil o dvě procenta. Index technologických firem Nasdaq v pátek zpevnil o 1,59 procenta, když si připsal téměř 32 bodů. Díky tomuto přírůstku tak o necelých 21 bodů pokořil hranici dvou tisíc bodů.

Autor: