Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava

Na Norsko stačila první třetina

Čeští hokejisté vyhráli i druhý zápas na mistrovství světa, a zajistili si účast v osmifinále

MISTROVSTVÍ SVĚTA V HOKEJI KLOTEN

Druhý zápas, druhá výhra. Čeští hokejisté na mistrovství světa zatím postupují podle plánu. Vítězství nad Norskem 5:2 si zajistili třemi góly v první třetině. Ve zbytku zápasu Češi polevili a před zítřejším utkáním s Finskem ještě má kouč Vladimír Růžička nad čím přemýšlet.

„Minulé utkání jsme vyhráli 5:0 a připadalo mi, že hráči se trošku uklidnili,“ řekl Růžička. „Cítil jsem z nich přílišný klid,“ dodal.

Utkání ovlivnila hned v úvodu více než patnáctiminutová nucená přestávka. Při první útočné akci Norů totiž Marek Židlický v těsné blízkosti české střídačky narazil na hrazení Tore Vikingstada. Rána vysklila jeden díl z ochranného plexiskla, střepy a sloupek dopadly těsně vedle gólmana Jakuba Štěpánka, který jako náhradník seděl na konci lavice. „Lekl jsem se,“ přiznal. „Nebylo to ale nic hrozného. Pár střepů jsem pak měl v kalhotech,“ dodal dvaadvacetiletý brankář.

Horší to bylo pro Martina Pruska, který byl nažhaven do hry. „Nebylo to příjemné. Už jsem byl připravený chytat, a zase byla prodleva, takže jsem se musel udržovat v zápasové teplotě,“ popisoval třiatřicetiletý brankář, který odchytal premiérový zápas na mistrovství světa. Pruskův výkon udělal na kouče Růžičku dobrý dojem. „Neměl to jednoduché, ale chytal dobře. Jsem spokojený.“

Český tým nastoupil na Nory v podobném tempu, jak dokončil úvodní utkání s Dánskem. Po první třetině už bylo skóre 3:0, když se prosadili Jan Marek, Petr Čajánek a Josef Vašíček, který byl na soupisku dopsán před zápasem.

Ve druhé části ale podle zápisu domácí hokejisté značně polevili. Ve 22. minutě snížil kapitán Tommy Jakobsen, a český tým tak díky jeho zásahu na turnaji poprvé inkasoval. Do druhé sirény se ještě trefil obránce Miroslav Blaťák a v samotném závěru Norové proměnili dvojnásobnou přesilovku. Růžičkovi svěřenci tak druhou třetinu prohráli 1:2.

„Zápas by byl poměrně v klidu, kdybychom neudělali druhý faul a nešli na téměř dvě minuty do tří a nedostali gól. Oni ucítili šanci, začali riskovat a zdálo se mi, že se na naše hokejky dostala trošku nervozita,“ hodnotil trenér.

Za obdržené góly ale brankáře Pruska nevinil. „Za góly nemohl. Před prvním se odrazil puk od hokejky Tomáše Rolinka a druhý dostal, když jsme byli ve třech a on neviděl, kam jde puk,“ řekl Růžička.

Tým srážela nedisciplinovanost Tým tak v utkání trápila především nedisciplinovanost, když obdržel čtrnáct dvouminutových trestů. „Faulů se musíme vyvarovat. Proti lepším týmům budou přesilovky rozhodovat,“ poznamenal Blaťák. Češi stále trochu tápou v defenzivě, ale zadák Roman Polák trenéra Růžičku mile překvapil. „Hraje výborně. Jednoduše, řeže to. Není jednoduché přijet na první turnaj do Evropy, ale on to zvládá,“ chválil debutanta.

Polák se v první části dostal i do samostatného úniku, ale raději nahrál. Místo vstřeleného gólu dostal k dnešním třiadvacátým narozeninám aspoň cenu pro hráče zápasu.

Česko 5 Norsko 2

Branky a nahrávky: 6. Marek (Polák), 10. Čajánek (Hemský, Jágr), 13. Vašíček (Červenka, Němec), 33. Blaťák (Olesz, Kotalík), 53. Klepiš (Čáslava, Čajánek) - 22. Jakobsen, 40. Zuccarello Aasen (Vikingstad). Rozhodčí: Persson, Vinnerborg (oba Švéd.) - Kaspar (Rak.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. Diváci: 3538.

Česko: Prusek - Židlický, Čáslava, Rachůnek, Němec, Polák, Blaťák, Barinka -Jágr, Hemský, Čajánek - Irgl, Marek, Rolinek - Kotalík, Hlinka, Olesz - Klepiš, Vašíček, Plekanec - Červenka.

Norsko: Grotnes (21. Lysenstöen) -Mats Trygg, Myrvold, Jakobsen, Holös, Lund, Kaunismäki - Skröder, Vikingstad, Thoresen - Zuccarello Aasen, Holtet, Ask - Bastiansen, Hansen, Spets - Forsberg, Lorentzen, Röymark.

1. Finsko 2 2 0 0 0 10:1 6

2. ČESKO 2 2 0 0 0 10:2 6

3. Norsko 2 0 0 0 2 2:10 0

4. Dánsko 2 0 0 0 2 1:10 0

ČESKÉ HVĚZDY UTKÁNÍ

1. Petr Čajánek Levé křídlo prvního útoku hýřilo aktivitou, dokázalo vypracovat šance sobě i svým spoluhráčům. Čajánek si připsal gól a asistenci a celkově je s pěti body nejproduktivnějším hráčem Česka v turnaji.

2. Roman Polák Defenzivně laděný obránce St. Louis opět překvapil podporou ofenzivy, nahrál na gól Markovi. Momentálně je nejplatnějším českým bekem. 3. Josef Vašíček Po problémech s poraněným kolenem oslavil premiéru na letošním světovém šampionátu gólem na 3:0.