Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Na operátory se valí vlna fúzí

Česko

Plánované spojení britských operátorů T-Mobile a Orange má být inspirující novinkou

LONDÝN Evropští mobilní operátoři bojují s klesajícími tržbami a stále nasycenějším trhem.

Jak z této prekérní situace ven? Fúzemi, navrhují unisono analytici. A první vlaštovkou, která by vlnu spojování mohla odstartovat, jsou plánované námluvy britských poboček T-Mobile a Orange.

Podle odhadu společnosti IDC se evropský mobilní trh do roku 2013 zmenší na 199 miliard dolarů (téměř 3,5 bilionu korun) ze současných 203 miliard.

Zvláště firmy, které působí na trzích se třemi a více operátory, tak v době, kdy zákazníci kvůli hospodářské krizi omezili své výdaje, musí nutně hledat další možnosti snižování nákladů.

Například v Německu klesla v druhém čtvrtletí jedničce na trhu Deutsche Telecom průměrná měsíční útrata na jednoho zákazníka o 6,2 procenta. Druhý Vodafone Germany přišel o 8,5 procent, a třetí E-Plus dokonce o 13 procent.

„Většina evropských trhů se dostala do fáze, kdy nemá kam růst, a to nejen v mobilních službách, ale i v širokopásmovém připojení k internetu. Každý operátor tak cítí tlak a recese to ještě zhoršuje,“ říká Michael Dunning, generální ředitel britské pobočky ratingové společnosti Fitch Ratings.

„Jestliže nejste ve svém podnikání jednička nebo dvojka na trhu, měli byste zvážit opuštění trhu nebo spolupráci s jiným hráčem,“ dodává k tomu Boris Boehm, manažer hamburské společnosti Aramea Asset Management AG, která spravuje akcie v hodnotě miliardy dolarů včetně podílů v Deutsche Telekom a France Telecom.

„Vedení mobilních operátorů po celé Evropě budou jistě velice pozorně sledovat obchod mezi T-Mobilem a Orange,“ upozorňuje.

„Matky“ svých britských poboček - zmiňované Deutsche Telekom a France Telecom - nicméně tvrdí, že jejich budoucí společný podnik v Británii není možné použít jako příklad pro ostatní trhy. „Na britský trh musí být pohlíženo jako na specifický případ a my jsme nalezli specifické britské řešení. Nemůžeme použít stejnou strategii v Německu nebo na dalších trzích,“ řekl mluvčí Deutsche Telekom Andreas Fuchs. Souhlasí s ním i finanční ředitel France Telecom Gervais Pellissier, který agentuře Bloomberg řekl, že „budou-li nějaké úpravy v budoucnosti, bude se to řešit země od země.“

Obě firmy si slibují, že jim společný britský podnik pomůže uspořit čtyři miliardy eur na nákladech. S podílem 37 procent se navíc stane novou jedničkou na britském mobilním trhu.

Analytici však namítají, že konsolidace trhu pomáhá snížit náklady, ale společné podniky mají často problém s řízením, protože partneři spolu bojují o kontrolu. „Zda vše bude fungovat, tak jak bylo naplánováno, se teprve uvidí,“ myslí si Theo Kitz, mnichovský analytik společnosti Merck Finck.

Je na řadě Itálie a Španělsko? Další zemí, kde by se mohli spojit mobilní operátoři, je Itálie. Miliardář Naguib Sawiris, který kontroluje italského operátora Wind Telecomunicazioni SpA, v červenci pro Corriere della Sera řekl, že zvažuje spojení s operátorem 3 Italia. Wind a 3 Italia, za kterým stojí společnost Hutchinson Whampoa Ltd., jsou trojkou a čtyřkou na italském trhu za Telecom Italia a Vodafone Italy.

Hutchinson Whampoa však v srpnu sloučení 3 Italia a Wind vyloučilo. Přestože operátorovi v prvním pololetí klesly tržby o šest procent na 833,1 milionu eur, majitel si výsledek pochvaluje.

Napjatá situace je i na španělském trhu. Švédská společnost TeliaSonera AB, provozující na Pyrenejském poloostrově čtvrtého největšího španělského mobilního operátora Yoigo, tento týden oznámila, že hledá pro Yoigo „přijatelné řešení“. Yoigo vykázalo v letošním druhém čtvrtletí ztrátu 327 milionů švédských korun (přes 814 milionů korun).

Podle šéfa britské Fitch Ratings Michaela Dunninga by bylo nejlogičtějším řešením, kdyby Yoigo koupil některý z dalších španělských operátorů.

„Vnitřní konsolidace trhu tady dává větší smysl než příchod dalšího hráče zvenčí,“ podotkl.

***

Největší operátoři na světě

počet zákazníků (v milionech)

1. China Mobile, Čína

499,5

2. Vodafone, Velká Británie

264,1

3. Telefónica/Movistar/O2, Španělsko

261,4

4. América Móvil, Mexiko

190,4

5. Telenor, Norsko

168,0

6. T-Mobile, Německo

149,8

7. China Unicom, Čína

135,8

8. TeliaSonera, Švédsko

134,8

9. Orange / France Télécom, Francie

117,6

10. Bharti Airtel, Indie

108,0

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!