Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na pivo do Turecka! Strmý pád liry může turisty potěšit

Česko

  6:00
Ankara/Praha - Sedm tisíc Čechů, kteří jsou právě na dovolené v Turecku, si může připadat jako v zemi zaslíbené. Obzvlášť ti, kdo ji prozkoumávají na vlastní pěst. Turecká lira kvůli sílícímu sporu mezi tamní vládou a USA strmě padá.

Turci si vybírají mění peníze ve strachu z měnové krize. foto: ČTK/AP

To vyvolává napětí na finančních trzích, ale na druhou stranu z­ toho profituje mimo jiné česká koruna. Jen od pátku posílila o 13 procent z asi 3,7 koruny za jednu liru na dnešních asi 3,2 koruny. Ještě v ­květnu přišla jedna turecká lira na pětikorunu.

Na pivu, které v zemi stojí přibližně 20 tureckých lir, tak čeští turisté rázem ušetří deset korun. Půllitr balené vody za jednu liru zlevnil zhruba o 50 haléřů.

Hotely ovšem často uvádějí ceny v eurech a nechají si jimi i ­platit. „V takovém případě turisté žádnou devalvaci nepoznají,“ upozorňuje marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria Petr Šatný. Aby oslabením měny neprodělávali, obchodníci zároveň zvyšují ceny.

„Ceny v ­lirách pozvolna stoupají, ale tempo jejich růstu zatím určitě neodpovídá devalvaci liry,“ dodává Šatný.

„Ceny se zatím výrazně nezvyšují a kurz je pro turisty velmi výhodný,“ potvrzuje trend mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

Jenže to, co může těšit zahraniční turisty, je obří problém pro místní. Lira totiž ztrácí především vůči dolaru. Proti americké měně dokonce v jednu chvíli v pondělí spadla na úplně nové historické minimum, když kurs překonal úroveň sedmi lir za dolar. Turecká centrální banka ve snaze domácí měně pomoci pak v pondělí snížila kapitálové požadavky na komerční banky. Jde přitom o peníze, které musí banky držet pro případ krize. Po oznámení kroků turecké centrální banky lira část ztrát smazala.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...