Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na pódiu poteče krev, lákají na akci odbory

Česko

  12:51
PRAHA - Zdravotnické odbory se chystají v úterý protestovat před ministerstvem zdravotnictví proti chystané reformě. Místo demonstrace se silnými slovy a hesly zvolili tentokrát pantomimu a scénky a pořádají happening.

Českomoravská konfederace odborových svazů foto: ČTK

Svou akci organizují v den, kdy má zdravotnické reformní zákony začít projednávat sněmovna. K ní by pak měli účastníci dorazit. Po skončení happeningu se totiž chtějí vydat na protestní pochod Prahou.

Poteče krev
Odboráři odstartují happening ve 12:05, tedy "pět minut po dvanácté". Chtějí prý ukázat, jak by mohlo zdravotnictví po reformě vypadat. "Na pódiu nahlédneme do stomatologické ordinace. Můžete se těšit i na to, že na pódiu poteče krev," uvedla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová. Odborová centrála úterní akci podporuje. K odborářům se připojí i rada postižených, svaz pacientů, rada seniorů či iniciativa ProAlt.

Po happeningu by měl z Palackého náměstí vyjít pochod k Poslanecké sněmovně. Předseda Asociace samostatných odborů (ASO ČR) Bohumír Dufek odhaduje jeho počátek asi na 13:15. Podobně jako pochod při stávce dopravních odborářů konané 16. června zamíří kolem Tančícího domu přes Jiráskův most na Malou Stranu. Zakončen by měl být u Malostranského náměstí. Podle zákona totiž nelze vést pochody ani demonstrace přímo před sněmovnu. Odboráři na této akci příliš velkou účast neočekávají. "Já budu spokojen, když tam bude 800 lidí," řekl Dufek.

ANI STÁVKA REFORMY NEZASTAVILA

Kabinet na reformách trvá, podle něj je země potřebuje. Na protest proti vládním záměrům uspořádali v polovině června dopravní odboráři celodenní stávku v dopravě a ČMKOS jako největší odborová centrála vstoupila do stávkové pohotovosti. Vláda své plány ale nezměnila.

Odbory vládní reformy dlouhodobě kritizují. Podle nich by zhoršily život většiny lidí v zemi. Odboráři a další organizace nesouhlasí hlavně se stanovením standardu a nadstandardu. Vadí jim i chystané zvýšení poplatku za den v nemocnici ze 60 na 100 korun. Uvádějí, že lidé s nižším příjmem při dlouhé nemoci tak nezvládnou platit zhruba 3000 korun měsíčně za hospitalizaci a současně si udržet bydlení. Poukazují i na to, že u plánovaných změn chybí širší shoda s opozicí a odborníky a že koalice spoléhá jen na svou sílu ve sněmovně.

Autoři: ,