Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Opozice prská, zdravotní reforma prošla

Česko

  17:22
PRAHA - Sněmovna v úterý navzdory odporu opozice podpořila v prvním čtení návrh zákona o zdravotních službách, který vymezuje podmínky poskytování zdravotní péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Jeden z vládních reformních zákonů míří k projednání ve zdravotnickém výboru, když neuspěl návrh KSČM na zamítnutí předlohy už v prvním čtení.

Leoš Heger odborářském happeningu na Palackého náměstí v Praze foto: Šárka KabátováLidovky.cz

Předloha upravuje práva a povinnosti poskytovatelů péče, zdravotníků i pacientů. Nyní má pacient podle předkladatelů velmi omezená práva rozhodovat o tom, která péče mu má být poskytnuta.

O happeningu odborářů čtěte:

Nároky pacientů jsou podle současných zákonů navíc těžko vymahatelné. Návrh nahradí podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) zastaralé zákony o zdraví lidu a o zdravotní péči.

Ohrozí reformy život pacientů?
Podle jeho stínového protějšku z ČSSD Davida Ratha však jde o návrh, který připravil už exministr Tomáš Julínek (ODS). Předloha podle Ratha chaoticky mění pojmy a povede k plýtvání.

Prohlásil také, že kvůli reformě zemře víc lidí. Narážel tak na zákon o zdravotnické záchranné službě, ve které se mění čas povinného příjezdu záchranky k pacientovi z patnácti na dvacet minut. "Za těch pět minut zemře více pacientů," řekl Rath. 

Sobotka 'oněměl'

Při vystoupení Bohuslava Sobotky (ČSSD) náhle selhal mikrofon. "Postup vlády je zcela nedemokratický," stěžoval si v tu chvíli zrovna šéf sociálních demokratů. Když zjistil, že ho v sále nikdo neslyší, obvinil z vypnutí mikrofonu šéfku sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS). "Paní předsedkyně, tady není žádný knoflík, kterým bych mohl ovládat fungování tohoto mikrofonu. Jediné takové tlačítko, pokud vím, je ve vašem dosahu," obořil se na Němcovou. Ta se proti tvrzení ohradila.

Rath zmínil, že ministerstvo povede registr lékařů, který už má lékařská komora. Dobrovolné kontroly kvality péče se podle něho stanou dobrým byznysem, přitom by je měl provádět stát.

Jiří Koskuba (ČSSD) kritizoval to, že v návrhu není zmínka o síti státních nemocnic, může prý hrozit útlum péče v krajích. "Přeoráváte tuto zem ve jménu udržení koryt," řekl koaličním poslancům.

Polotovar?
Soňa Marková (KSČM) označila zákon za polotovar, jde podle ní jen o snahu zvýšit spoluúčast pacientů. Poukázala na to, že zákon zruší jesle jako zdravotnické zařízení, které je osvobozeno od daně z přidané hodnoty.

Heger návrh hájil. Podle něho se připravoval řadu let a byl podrobně diskutován a jeho různé verze byly přístupné na internetu. Výtky k předloze ale má i vládní ODS. Vadí jí například to, že ustanovení se mají vztahovat jen na nově vzniklá zdravotnická zařízení, a bude chtít změnu, aby byla platná všeobecně.

Informace o zdravotním stavu
Pacient získá předlohou například právo na veškeré informace o svém zdravotním stavu a o zdravotních službách, které mu mají být poskytnuty. V Národním registru poskytovatelů najde rovněž všechny údaje o poskytovatelích zdravotních služeb. Všechny subjekty budou mít v provozování zdravotnických zařízení rovné podmínky. Předloha také upravuje dobrovolné hodnocení kvality zdravotních služeb.

Zdravotní reforma

Sněmovna podpořila zákon o speciálních zdravotních službách, který mj. upravuje umělé oplodnění. To bude moci podstoupit žena nejvýše do 55 let. Anonymním dárcem bude moci být žena od 18 do 35 let a muži mezi 18 a 40 lety. Zákon dále upravuje podmínky sterilizace žen, kastrace mužů a změnu pohlaví. Zakazuje klonování lidí a stanoví podmínky pro ověřování nezavedených léčebných metod na lidech. Předloha dále upravuje dárcovství krve, posudkovou činnost lékařů a nemoci z povolání.

Návrh zdůrazňuje kvalitu služeb a bezpečí pacienta. Zavádí různé sankce vůči poskytovatelům péče; současná úprava správní delikty nevymezuje a nestanoví výši pokut.

Podle opozice jsou ale příliš vysoké, i ve statisících korun. Heger oponoval, že nejde o tažení proti lékařům. Nově bude hrozit podle předlohy až milionová pokuta lidem, kteří by poskytovali zdravotní služby bez oprávnění.

Desítky milionů
Předloha si vyžádá náklady řádově v desítkách milionů korun ze státního rozpočtu. Například 80 milionů budou stát podle odhadů různé nově zaváděné registry.

Na kraje výslovně přejde odpovědnost za lékařskou službu první pomoci a nově za prohlídky těl lidí, kteří zemřeli mimo zdravotnická zařízení. Kraje na to budou chtít podle ministerstva peníze od státu, a to kolem 20 milionů korun ročně.

Výbor pro zdravotnictví bude mít na projednání předlohy na Hegerův návrh 40 místo 60 dnů. Jiří Štětina (VV) neuspěl s požadavkem, aby zamířila také do sociálního výboru.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!