Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Na poplatcích se vybrala miliarda

Česko

  13:25
PRAHA - Přes miliardu korun vydali pacienti za první tři měsíce tohoto roku na regulačních poplatcích. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) uvedl, že těmito platbami se omezily zbytečné návštěvy ordinací a lékaři mají na pacienty více času.

Poplatek třicet korun začala od pacientů 2. ledna vybírat také zdravotní sestra Jana Hurtová z ordinace obvodního lékaře Miloše Lapky (v pozadí) z obvodu Dobětice - Stříbrníky v Ústí nad Labem. foto: Libor ZavoralČTK

"Klesly výdaje zdravotních pojišťoven za levné léky, lidé si je kupují za hotové. Uspořilo se tak celkem 2,6 miliardy korun, které mohou pojišťovny dát na léčbu vážných nemocí," oznámil Julínek.

"Poplatky v Česku, jak byly zavedeny, fungují," prohlásil ministr. V této chvíli nepovažuje za rozumné provádět revizi systému, jak to požadují například lidovci a někteří zelení. Poplatky tvrdě kritizují opoziční sociální demokraté a komunisté, kteří by je chtěli zrušit. Ústavní soud by se měl k jejich stížnosti vyjádřit do dvou týdnů.

Šojdrová to zatím vzdala
Návrhem Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) na osvobození novorozenců od poplatků za pobyt v porodnici se sněmovna na nynější schůzi
zabývat nebude. Dolní komora nakonec vyhověla žádosti této poslankyně a spornou novelu z programu vyřadila. Šojdrová tím dala vládním stranám možnost, aby se do příštího, tedy červnového zasedání dolní komory shodly
na společném koaličním návrhu změn v systému zdravotních poplatků. "Je to poslední odklad, pak už čekat nebudu," řekla novinářům. Někteří koaliční politici její předlohu již dříve kritizovali jako "sólo akci" a vyzývali poslankyni právě k tomu, aby ji stáhla a vyčkala na společný návrh ODS, KDU-ČSL a zelených. Šojdrová ale dosud podobné výzvy odmítala s tím, že svou novelu stáhne teprve ve chvíli, kdy se koalice dohodne na vlastním návrhu. Po dnešním jednání klubu KDU-ČSL ale předseda strany Jiří Čunek oznámil, že ustoupila a svůj návrh stáhne hned. "Je mi to líto, ten tlak byl velmi důrazný. Nakonec jsem ustoupila hlavně proto, že je to požadavek předsedy KDU-ČSL, který chce mít ještě časový
prostor pro koaliční jednání pro hledání širší shody. Nechci, aby se stal tento návrh záminkou pro to, aby koaliční jednání o širším pojetí zrušení poplatků bylo oddalováno," uvedla poslankyně.


"Největším přínosem poplatků je zahájení dialogu mezi lékařem a pacientem ve zdravotnickém zařízení, a to není malý krůček," poznamenal ministr. "Nikomu nebyl kvůli poplatkům znemožněn přístup k potřebné zdravotní péči," zdůraznil Julínek.

Ministr potvrdil, že pokud se bude jednat o osvobození některých skupin od poplatků, je ochoten vrátit se ke svému původnímu reformnímu návrhu a osvobodit děti do tří let.

Počet hospitalizací klesl o 12 procent
Náměstek Pavel Hroboň uvedl, že ambulantní lékaři vybrali za čtvrt roku na poplatcích 420 milionů, nemocnice 126 milionů a pohotovosti 30 milionů korun. Pojišťovny dostaly ve srovnání s prvním čtvrtletím loňska k proplacení o 40 procent receptů méně, na poplatcích za recept se vybralo 456 milionů. Zdravotnictví spotřebuje za rok kolem 200 miliard korun.

Úspora ve výdajích pojišťoven na péči ambulantních specialistů dosáhla podle  Hroboně za první čtvrtletí 144 milionů. Za léky se ušetřilo 1,75 miliardy korun, což umožní pojišťovnám koupit drahé medikamenty pro více pacientů ve specializovaných centrech.

Podle předběžných údajů klesl počet hospitalizací o 12 procent a délka hospitalizací o devět procent. Lidé více využívají ambulantní a domácí péče, které jsou pro pojišťovny levnější.

"Poplatky zvýšily kvalitu péče, protože máme na pacienty více času," shrnul mluvčí Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Podle něj vymizely zcela případy, kdy si pacient přijde "jen pro paralen".

Ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová uvedla, že za první čtvrtletí vybrali na poplatcích deset milionů, z toho za hospitalizaci šest milionů a za ambulantní péči čtyři miliony. Návštěv na nemocniční pohotovosti ubylo o čtvrtinu. "Můžeme zkracovat objednací doby a více pacientů operovat," řekla k výnosu poplatků ředitelka.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt dodal, že dosavadní čísla potvrzují předběžné odhady ministerstva, že poplatky za rok přinesou čtyři až pět miliard korun a zhruba stejná částka se ušetří omezením zbytečné péče.

Za lékaře uvedl jejich mluvčí Jelínek, že kdyby se teď poplatky zrušily, bude to vadit lékařům i pacientům. Lékařům navyšují poplatky peníze od pojišťoven. Pacienti zase se spíše s platbou smíří, když ji dávají adresně svému lékaři. Asi by se jim podle Jelínka nelíbilo, kdyby se tyto peníze rozpustily v neadresných příjmech pojišťoven.

Podle ministra se osvědčil pětitisícový ochranný limit. Do něj se počítají poplatky u lékaře, za položku na receptu a část doplatků na léky. Zdravotní pojišťovny registrují zhruba 200 pojištěnců, kteří už ho dosáhli. Oznámí jim to dopisem, v němž bude složenka, aby si peníze vyzvedli na poště.

Regulační poplatky jsou příjmem lékaře či nemocnice, v případě lékáren se rozpočítávají do ceny léku tak, aby se srovnalo zvýšení DPH. Jedno balení léků tak v průměru podražilo jen o tři koruny.

Autor: