Sobota 5. října 2024, svátek má Eliška
130 let

Lidovky.cz

Na prezidentské kandidáty už se lije ‚špína‘. Hanopisy útočí na Horáčka i Drahoše

Česko

  6:00
PRAHA - Ležel v brněnské schránce. Tištěný hanopis. Jistá „Marcela“ v něm píše, že Michala Horáčka, kandidáta na prezidenta, zná dobře z dob, kdy chodíval sázet na dostihy. Píše pak o „černých sázkách“, zpochybňuje Horáčkovo lustrační osvědčení z roku 2014 (protože ho nepodepsal – tak jako ostatním – sám ministr vnitra), přikládá slova o zamlčené „hospitalizaci v blázinci“ nebo o „schvalování islamizace Evropy“.

Prezidentští kandidáti Michal Horáček a Jiří Drahoš. foto: Lidovky.cz

Tak vypadá jedna z prvních diabolek vystřelených v bitvě o Pražský hrad. Kandidáti s tím počítají; chystat se musí na ostřejší šrapnely s blížícím se lednem 2018.

„Nejčastěji se to šíří po sociálních sítích a řetězových mailech. Sem tam se někomu podaří poslat mail na otevřený seznam adres, takže jsem se dopátral i toho, že v šíření pomáhají někteří úředníci a používají k tomu služební adresy (...) Teď nedávno se však objevila nová forma. Jeden z lidí, kteří mi v Brně pomáhají se sběrem podpisů, našel vytištěný soupis těchto nesmyslů ve své poštovní schránce. Nepodařilo se nám zjistit, zda šlo o masovější akci, ale tak jako tak to nevěstí nic dobrého,“ řekl LN Michal Horáček, který zatím patří ke třem favoritům volby.

Drahoš se poradí s právníky

Další, kdo jde proti obhajujícímu Miloši Zemanovi, je profesor Jiří Drahoš. Ten ve čtvrtek reagoval na virálně se šířící snůšky pomluv, které tvrdí, že spolupracoval se Státní bezpečností.

Děkuji, ale budu nestranický kandidát. Drahoš se vyjádřil k podpoře lidovců a Starostů

„Začínají se šířit lži, proto prohlašuji, že jsem nikdy nebyl spolupracovníkem StB. To dokládám lustračním osvědčením,“ napsal na Twitteru, přičemž přidal i „čistý“ dokument z prosince 1992. Drahoš dále uvedl, že se s IT specialisty pokusí dohledat zdrojové IP adresy, z nichž se hanopisy šířily, a spolu s právníky zváží, zda nepředat věc i policii.

I do redakce LN včera dorazil jeden z difamačních e-mailů, který se odvolává na zápisky jakéhosi estébáka J. Š., jenž prý Drahoše získal pro spolupráci.

Hanopis dále umně kombinuje reálie s fikcí, když vypichuje Drahošovu stáž v SRN v roce 1985 (neboť skutečně působil v Hannoveru, ovšem na Humboldtovo stipendium, o jehož udělení si rozhodovali sami Němci) a píše o krycím jméně „Bas“ (neboť zpíval a dosud zpívá ve sboru). Svazek na Drahoše, jenž nebyl ani v KSČ, byl prý „skartován“, jak jinak...

Promíchat pravdu s výmysly bývá totiž nejúčinnější. „Problém je v tom, jak rekordně klesla důvěra v média, takže se lidé neumí vyznat v tom, který zdroj je důvěryhodný. Tím se posiluje rčení ,Na každém šprochu pravdy trochu‘. Zatímco dříve by vyslovené nesmysly nemohly uspět, dnes mají lidé tendenci věřit konspiračním teoriím,“ řekla LN Denisa Hejlová, specialistka na politický marketing z Univerzity Karlovy.

„Zároveň to ale musí hrát na notu, která je aspoň trošku důvěryhodná – přihodit linku na údajný zdroj a tak,“ dodává Hejlová. Nejškodlivější jsou věci, které lidé o někom chtějí slyšet. Příkladem jsou útoky na německé vazby Karla Schwarzenberga, čehož minule využil vítězný Miloš Zeman. Přisadil si i lživý inzerát v Blesku.

S útoky na „estébáckou“ strunu počítá Vratislav Kulhánek, jehož však soud očistil. „Mám čisté svědomí, jsem v klidu. Každý můj životopis v jakémkoli médiu vždycky končí, že jsem byl agent StB, i když je to blbost,“ říká dnes.

E-maily jako skrytá hrozba

Negativní kampaně tu jsou od Machiavelliho časů, ale mění se s technologiemi. Odborníci proto připomínají, že není radno podceňovat ani e-mailové kampaně, ani přeposílané drby, poněvadž je čtou a také šíří statisíce Čechů.

„Nejčastější platformou je internet. Už jsem se o sobě dozvěděl, že jsem vekslák, estébák, gambler, že tu chci stavět mešity a další nesmysly. Obzvláště mě pobavilo, že jako důkaz mé spolupráce s StB tvůrci tohoto žánru používají skeny spisů, které si o mně vedla StB a jež naopak dokládají, že jsem nespolupracoval. Zdrojem dokumentů je můj vlastní web! Tvůrci zřejmě počítají s tím, že škrabopis agentů nikdo číst nebude, v čemž se, obávám se, příliš nemýlí,“ míní Horáček.

Autor: