Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Na příspěvky proti uprchlíkům nedoplatil jen Konvička. Policie přijala 122 udání

Česko

  7:00
PRAHA - Psát na sociální sítě hrubé a urážlivé příspěvky na adresu uprchlíků nezůstává bez odezvy. Svědčí o tom nejen obvinění lídra Bloku proti islámu Martina Konvičky, ale také rostoucí počet udání na policii. Každý den dostane speciální útvar minimálně jedno nové hlášení, jak zjistil server Lidovky.cz.

Martin Konvička, šéf hnutí Blok proti islámu na Albertově 17. listopadu 2015. foto:  David Neff, MAFRA

„Kulku pro každého“ nebo třeba „nažeňme vetřelce do Terezína“. Kvůli podobně laděným výrokům, které se v létě v souvislosti s uprchlickou krizí objevovaly na sociálních sítích i v diskusích pod články, nasadila policie kriminalisty zaměřující se na exremismus a počítačovou kriminalitu.

V listopadu přibylo udání

Ačkoli by se podle počtu udání za poslední tři měsíce mohlo zdát, že vlna xenofobie na českém internetu pomalu opadá, odborníci ze speciálního týmu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu mají stále co řešit. Denně přijímají minimálně jedno nebo dvě nové udání. V listopadu navíc kriminalisté zaznamenali mírný nárůst oproti předchozímu období. Cíl diskutujících je přitom vždy stejný: uprchlíci.

Hrozí až tři roky vězení

V případě, že bude pachatel trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, či z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod odsouzen, hrozí mu až tříletý trest odnětí svobody.

Poslední, kdo na xenofobní příspěvky na internetu doplatil, je výrazná osoba hnutí Islám v ČR nechceme a Bloku proti islámu, též vysokoškolský pedagog, Martin Konvička. Autora výroku o „namletí muslimů do masokostní moučky“ policie obvinila z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobody, za což mu hrozí až tři roky za mřížemi.

Dvouletý trest pak hrozí také ženě z Dačicka, která šířila poplašnou zprávu o migrantech. V obci Lidéřovice na Jindřichohradecku měla podle jejích, ničím nepodložených informací skupina arabských uprchlíků podřezat hospodářská zvířata.(více o případu ZDE)

Tím ale výčet „antiuprchlických“ případů, kterými se policie aktuálně zabývá, nekončí. „Téměř všechna extremistická protiprávní jednání byla spáchána prostřednictvím sociálních sítí, na které se policisté v rámci svých šetření zaměřují čím dál více,“ uvádí mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Nejvíce hlášení? V září

Policie se ale zabývá i zdánlivě méně závadnými příspěvky ze sociálních sítí a diskusí na internetu, v nichž lidé podle policistů diskutují „amorálně a vášnivě“. Za poslední tři měsíce obdržela celkem 122 oznámení týkajících se, řečeno policejní hantýrkou, „uprchlických hlášení“. Nejsilnějším měsícem bylo podle statistiky září. Tehdy policie přijala 54 hlášení. V listopadu jich potom bylo už „jen“ šestatřicet.

Udání se ale týkají i některých protiimigračních stránek. Pozornost lidí se v poslední době soustředila především na web white-media.info. Ze všech stížností se 32 vztahuje právě k tomuto radikálnímu serveru. „Stránky se dostávají čím dál více do povědomí občanů, a proto se rovněž zvyšuje počet hlášení na jejich závadnost,“ vysvětluje tým odborníků na počítačovou kriminalitu.

Nenávist vůči uprchlíkům na síti zaměstnává policii. Denně přijde udání

Tyto stránky jsou v současnosti prověřovány policií. Podle té je ale šance na odhalení možných pachatelů do jisté míry omezená. „Stránky jsou provozovány ve Spojených státech amerických, respektive jsou zde ‚hostovány‘ a v USA má téměř absolutní ochrana svobody slova velmi silnou tradici,“ stěžují si čeští kriminalisté.

Trolling? Problém pro policii

Kolik lidí dosud obvinili, nechtějí prozradit. Většinu případů totiž stále vyhodnocují. V některých případech má však policie svázané ruce. Týká se to například světového fenoménu s názvem trolling, který spočívá v tom, že se větší množství anonymních uživatelů baví na úkor ostatních.

„Přispěvatelé reagují v afektu, ovlivněni současnou napjatou situací, která je často ovlivněna necitlivými mediálními výroky a rovněž neuspokojivou mezinárodní situací. Při hodnocení trestnosti takových příspěvků musí být rovněž vycházeno z celkového kontextu, motivů takového jednání a například informací o minulosti původců výroku tak, aby nebylo nepřiměřeným způsobem zasahováno do garantovaných práv na svobodu slova,“ tvrdí tým policistů, proč je těžké v takových případech dokázat spáchání trestného činu.