Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Na problémy Islandu doplácí i čeští střadatelé

Česko

PRAHA Hrozící státní bankrot Islandu přímo dopadá i na některé české střadatele. Problém státu, který byl nucen v zoufalé situaci požádat ruskou vládu o půjčku ve výši čtyři miliardy korun na odvrácení ekonomické katastrofy, dolehne totiž i na majitele listů největšího otevřeného fondu v České republice - Sporoinvestu. Sporoinvest je fond peněžního trhu, který spravuje Česká spořitelna. Podílníci v něm mají uloženo přes 40 miliard korun. A část těchto peněz fond investoval do dluhopisů islandských bank, které byly zajímavé vyšším úročením. „Expozice Sporoinvestu na Islandu je ale velmi nízká, pod 1,5 procenta. Potenciální negativní dopad na hospodaření tohoto fondu peněžního trhu a tím tak na majetek klientů bude minimální,“ uvedla Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny. „Přirozeně situaci na Islandu sledujeme a vyhodnocujeme možná rizika,“ dodala Havligerová.

Největší fond v Česku Sporoinvest je díky svému kapitálu největším otevřeným podílovým fondem v zemi. Proto na něj finanční krize dopadá nejhůře z hlediska objemů výprodejů. Finanční poradci ale lidem doporučují peníze ponechat ve fondech a počkat, až finanční krize skončí. „Těžko nyní radit, jak nejlépe naložit s volnými penězi. Současná turbulentní doba prostě příliš nepřeje investorům,“ shodují se ekonomové.

Konkrétně fond Sporoinvest na tom z hlediska výkonnosti ještě není tak špatně. Od začátku roku se jeho podílové listy zhodnotily o půl procenta - díky tomu, že se jedná o fond peněžního trhu. Tento typ fondu je určen pro krátkodobé investice do jednoho roku. V zásadě by se fondy peněžního trhu neměly dostat do ztráty. Investice do fondu peněžního trhu nese malé riziko a lze ji považovat za výhodnější alternativu vkladů u bank. To však dnes kvůli krizi příliš neplatí.

Přestože není zrovna jednoduché sledovat, jak peníze vložené do podílového fondu ztrácejí na hodnotě, ekonomové nedoporučují podílové listy prodávat. A to se týká zejména akciových a smíšených fondů, které zaznamenávají kvůli krizi rekordní ztráty.

„Těžko nyní radit, jak nejlépe naložit s volnými penězi. Současná turbulentní doba prostě příliš nepřeje investorům.“

Autor: