Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Na rakovinu lze jít i s tabletami

Česko

BRNO Bojují s rakovinou, ale přitom chodí do školy a mohou i sportovat. Metoda léčby, kterou zavedli do klinické praxe lékaři dětské nemocnice v Brně, dává šanci onkologicky nemocným dětem, jimž by před časem při recidivě zbývalo jen pár měsíců života.

Takzvaná metronomická léčba nestaví na žádném objevu zázračného léku. Dětem, u nichž došlo k návratu například nádoru mozku nebo jiného „pevného“ nádoru a u nichž už nejsou jiné způsoby terapie, podávají lékaři cytostatika v malém množství po dlouho dobu.

„Ve srovnání s klasickými postupy je metronomická léčba levnější a pro pacienta komfortnější. Nemá vedlejší účinky, jako je vypadávání vlasů či zvracení. Tablety polykají děti doma a do nemocnice docházejí ambulantně,“ popsal přednosta kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.

Při klasické léčbě dítě přitom neopouští nemocnici a také jeho naděje jsou menší. „Dostane kýbl chemoterapie a pak se z toho zbývající dva a půl týdne vzpamatovává. Eventuálně je možné transplantovat kostní dřeň. Většinou jsme dosáhli nějaké léčebné odpovědi, ale za cenu vysoké toxicity, a naprostá většina nemocných dříve či později onemocnění podlehla,“ dodal Štěrba.

Pacienti při metronomické léčbě zůstávají naživu i dva roky, u až dvaceti procent dokonce nemoc vymizela nebo se ji alespoň podařilo dlouhodobě dostat pod kontrolu.

Léčba je vyhrazena dětem, kde jiné možnosti již selhaly. Postup čeká další testování. Onkologové Fakultní nemocnice Brno na výzkumu budou spolupracovat s odborníky z Masarykova onkologického ústavu. Unikátní možnost jim nabídne připravovaný projekt Regionálního centra aplikované molekulární onkologie RECAMO.

„Budeme se snažit objasnit, jaký je rozdíl v mechanismu dlouhého působení cytostatik v nízkých dávkách ve srovnání s jejich podáním ve velkém množství v krátké době. Může to vypadat triviálně, ale není, a ty efekty mohou být i kombinované,“ podotkl výkonný ředitel RECAMO a onkolog Dalibor Valík.

Spolu s brněnskými experty se metronomickou léčbou dětí zabývají také lékaři v Torontu a Bostonu. Že jde o perspektivní cestu, potvrzuje i nedávné citování jejich výsledků v prestižním časopise Nature. Léčba ale tentokrát zřejmě není vhodná pro dospělé.

***

Léčba je vyhrazena dětem, kde jiné možnosti selhaly. Čeká ji ale ještě testování.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...