Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Ruzyni shořelo letadlo, požár přerušil provoz letiště

Na pražském ruzyňském letišti shořelo letadlo uvnitř hangáru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na pražském ruzyňském letišti shořelo letadlo uvnitř hangáru | foto: Václav Porkát, www.pozary.cz

PRAHA Na pražském ruzyňském letišti v sobotu večer shořelo v jednom z hangárů letadlo. Stroj byl požárem zcela zničen, jeden člověk byl při požáru zraněn. Provoz letiště byl zhruba ve 21:30 asi na deset minut přerušen.

Sdělila to mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Podle hasičů předcházela požáru exploze. Zásah netrval déle než dvě hodiny, hasiči dostali oheň rychle pod kontrolu. Provoz letiště byl zhruba ve 21:30 asi na deset minut přerušen.

Škoda asi 200 milionů

Podle odhadu hasičů škoda asi 200 milionů korun. Shořelo letadlo ATR 42 patřící společnosti ČSA, která zatím rozsah škod nepotvrdila. Jeden člověk byl lehce zraněn. Příčina požáru se vyšetřuje. ČSA kvůli události v pondělí zruší jeden spoj do Budapešti.

Hodnota nového letounu ATR 42 se podle dostupných informací od výrobce pohybuje kolem 15 milionů dolarů (zhruba 300 milionů korun). Záleží ale na jeho přesné konfiguraci a vybavení i počtu objednaných letadel.

Cena starších a používaných letounů je výrazně nižší. Když před sedmi lety ČSA prodaly zpět výrobci dva "olétané" stroje ATR 42, které ale byly o několik let starší než nyní zničený letoun z roku 2005, odhadovali odborníci hodnotu kontraktu na 300 milionů korun.

Šlo o stroj, který vezl Moju do Španělska

"Přesné informace o celkovém rozsahu škod nemá ještě společnost k dispozici a jejich vyčíslení zřejmě ještě nějakou dobu potrvá," sdělila ráno mluvčí ČSA Hana Hejsková.

V hangáru shořel letoun ATR 42 ČSA imatrikulace OK-KFM, což je stroj, který transportoval gorilu Moju z pražské zoo do Španělska.

ATR 42 je dvoumotorový turbovrtulový dopravní letoun určený pro kratší regionální tratě. Dlouhý je téměř 23 metrů, rozpětí má necelých 26 metrů. Maximální přepravní kapacita je 50 lidí.

Nejničivější požáry za posledních 5 let

Požár letadla ATR 42 se zařadil co do výše škody po bok nejničivějších požárů v Česku za posledních pět let. Které byly ty další?

Asi jedna miliarda korun: 16. října 2008 - Požár secesního Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Oheň zcela zničil levé křídlo budovy. Kvůli výši škody se ale magistrát pře s pojišťovnami. Praha dostala od pojišťoven 181 milionů korun, požadovala ale 1,2 miliardy. Kvůli tomu se obrátila na soud, ten ale její žalobu loni na podzim zamítl, město se odvolalo.

290 milionů korun 8. dubna 2011 - Požár v areálu společnosti na recyklaci plastů Remiva v Chropyni na Kroměřížsku. Kromě Remivy byly požárem poškozeny Chropyňská strojírna a Energetika Chropyně. Příčinu vzplanutí se dosud určit nepodařilo a policie případ odložila, aniž nalezla případného žháře.

250 milionů korun 24. prosince 2009 - Sklářská hala v Heřmanově Huti na severním Plzeňsku.

Hořet začalo po úniku taveniny a výbuchu tlakových lahví skladovaných v hale. Oheň nikoho nezranil.

210 milionů korun 16. října 2007 - Výrobní hala továrny společnosti Lohmann & Rauscher v Nové Pace na Jičínsku vyrábějící zdravotnický obvazový materiál. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Plameny poškodily halu na zpracování bavlny, shořelo několik strojů.

200 milionů korun 6. listopadu 2008 - Požár skladu textilu a obuvi v tržnici Sapa v Praze-Libuši. S ohněm bojovalo 420 hasičů, akce se z hlediska nasazených lidí řadí k největším v historii ČR.

9. června 2012 - V hangáru ruzyňského shořelo letadlo ATR 42 patřící společnosti ČSA letiště. Podle odhadu hasičů škoda činí asi 200 milionů korun, aerolinky zatím rozsah škod nepotvrdily. Příčina požáru se vyšetřuje.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...