Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Na shromáždění Dělnické strany přišla necelá stovka lidí, dva z nich zadržela policie

25 let svobody

  16:32
PRAHA - Stovka lidí se v pátek zúčastnila shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v dolní části Václavského náměstí. Po projevech měli v plánu jít pochodem přes Národní třídu na Staroměstské náměstí, pořadatelé ale pochod zrušili. Část účastníků se naopak vydala ulicí Na Příkopě, kde je zastavila policie. Dva lidé byli zadrženi kvůli neuposlechnutí výzvy. Před 16:00 akce skončila a demonstranti se rozešli.

Dělnická strana sociální spravedlnosti při průchodu pražskými ulicemi. foto:  Dan Materna, MAFRA

Policisté skupině, která šla ulicí Na Příkopě, několikrát zastoupili cestu. Nepustili je dál například Hybernskou ulicí. Na Senovážném náměstí se pak strhla menší potyčka s těžkooděnci. „Dva lidi jsme zadrželi. Jednalo se o přestupkové jednání. Byli převezeni na policejní stanici k zadokumentování,“ řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Policie zadržela dva lidi, kteří se účastnili akce DSSS. Dostali se do potyčky s těžkooděnci.

Kromě českých vlajek nesli někteří účastníci shromáždění na Můstku vlajky DSSS a slovenské LSNS. Předseda DSSS Tomáš Vandas označil ve svém projevu polistopadový vývoj za velké zklamání. Poslechnout si ho přišel i předseda republikánů Miroslav Sládek.

Řada lidí podle Vandase vidí, že vládnoucí elity po roce 1989 jsou stejně zkorumpované, jako ty předchozí. Současný vývoj označil za přerod k další totalitě. Nezměnily to prý ani nedávné volby, kterých se 40 procent lidí vůbec neúčastnilo a vzdalo se tak možnosti spolurozhodovat o směřování společnosti. Zisk 0,2 procenta hlasů pro DSSS v těchto volbách označil Vandas za prohranou bitvu. Věří ale, že čas Dělnické strany sociální spravedlnosti ještě přijde.

DSSS při průchodu pražskými ulicemi protestovala proti polistopadovém vývoji v České republice.

Účastníci shromáždění se po projevech plánovali vydat přes Jungmannovo náměstí, Národní třídu a Smetanovo nábřeží na Staroměstské náměstí. Původně se očekávalo, že na Jungmannově náměstí se pravicoví extremisté mohou střetnout s jejich odpůrci z řad krajní levice, kteří pořádají vlastní průvod. Policie proto akci věnovala velkou pozornost, na místě byl i antikonfliktní tým.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!