Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Na slyšení Ashtonové se chystají hlavně toryové

Česko

BRUSEL/PRAHA Nově zvolená „ministryně zahraničí“ Evropské unie Catherine Ashtonová oficiálně převezme svůj úřad už na začátku prosince, jak jí to ukládá Lisabonská smlouva. V lednu ji ale čeká ještě zatěžkávací zkouška. Svůj úřad musí obhájit před poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku. Už nyní se ale objevují hlasy europoslanců z různých frakcí, kteří nejsou výběrem její osoby příliš nadšeni. Důvodů je hned několik.

Mnoho analytiků a komentátorů kritizuje zejména nedostatek zkušeností v oblasti evropské diplomacie, jakkoli je chválena její práce na postu evropské komisařky pro obchod.

Další problém představuje to, že je netknutá volbami. Ashtonová se do britské Sněmovny lordů dostala díky pasování na baronku. A do komise byla posléze jmenována.

Nově se objevila skvrna na její minulosti. Začalo se hovořit o tom, že na začátku kariéry byla členkou levicové kampaně za jaderné odzbrojení, která úzce spolupracovala s komunisty. Časem se vypracovala až na místopředsedkyni organizace. „Proslýchá se to tady. Já o té záležitosti detailně nic nevím, ale údajně šlo o organizaci tehdy financovanou Sovětským svazem a ona jako její pokladní o těchto věcech musela něco vědět,“ řekl k tomu LN europoslanec Jan Březina z lidovecké frakce. „Je pravděpodobné, že tyto věci bude vysvětlovat. Pokud se o tom veřejně píše, tak předpokládám, že se k tomu buď vyjádří sama nebo bude dotázána. Těším se na debatu, protože se domnívám, že zejména toryové si nenechají tu příležitost ujít,“ dodal s odkazem na její politické rivaly. Může o své místo přijít?

V krajním případě se může stát, že Ashtonová kvůli některým z výše jmenovaných důvodů svůj úřad neobhájí. Pak ale nastane prekérní situace, neboť s takovou variantou právní stanovy Evropské unie zatím nepočítají.

Zvolení Ashtonové bylo pro mnoho europoslanců překvapením. Nadšeně reagovali snad jen socialisté, kteří ocenili její vyjednávací schopnosti při schvalování Lisabonské smlouvy ve Velké Británii. Frakce lidovců byla v jejím hodnocení opatrnější. Jejich šéf Joseph Daul například okamžitě připomněl, že správnost jejího zvolení musí ještě potvrdit europoslanci. Předseda zelených Daniel Cohn-Bendit ji pak bez obalu charakterizoval jako „slabou“ političku. Řada britských politiků navíc přišla s kritikou, že Británie kvůli jejímu zvolení přišla o důležité ekonomické posty v komisi.

***

Kontroverze Sporná Ashtonová

Krajně levicová minulost, respektive její angažovanost v Kampani za jaderné odzbrojení, vadí především britským toryům Je netknutá volbami, zní další z výtek. Ashtonová se do britské Sněmovny lordů dostala díky pasování na baronku. A do komise byla pochopitelně jmenována.

Nemá zkušenosti s diplomacií, kritizují dále dosavadní eurokomisařku pro obchod

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!