Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Na Špilberk se vrací dělníci

Česko

Z hradu zmizí německé umývárny, dosud neopravené křídlo změní za 692 dní podobu

BRNO Zpoždění nejméně patnáct let. I tak lze popsat včera zahájenou rekonstrukci jižního křídla hradu Špilberku. Podle původních plánů už mělo být dávno opravené a v plném provozu. Staré umývárny pamatující ještě doby německých kasáren a další vestavby z něj ale začnou mizet až nyní.

Práce, které včera odstartoval symbolický poklep první cihly, budou trvat necelé dva roky, přesně 692 dnů. „Jedná se o jednu z největších letošních investic do kulturní památky,“ řekl primátor Roman Onderka. Hlavním cílem rekonstrukce jižního křídla je zpřístupnit jeho prostory veřejnosti – dosud sloužily především jako provizorní depozitáře Muzea města Brna.

Součástí rekonstrukce budou rovněž práce na východním bastionu a v lokalitě středního křídla. Město do rekonstrukce vloží zhruba 144 milionů korun, dotace evropských fondů z této částky činí 42 milionů. Vyloučeno není, že se práce prodraží, pokud stavbaři narazí na nějaké nečekané problémy. Prohlídka povede „dokola“ „Projektová dokumentace je zpracována velmi kvalitně a v tuto chvíli nevíme skutečně o ničem, čeho bychom se měli obávat. Ale na druhé straně, je to stavba ze 13. století čili nelze vyloučit, že se něco objeví,“ říká Pavel Tocháček, jehož firma stavbu zajišťuje. S nadsázkou dodává, že stavební průzkum se koná až při stavbě. „Taky se ale někdy ukáže, že věci, které se jevily jako složité, jsou pak ve skutečnosti jednodušší,“ dodal.

Po úpravách jižního křídla vznikne mimo jiné okružní prohlídková trasa. Původní systém chodeb totiž úpravy v minulých letech mnohde přerušily, takže jednotlivá křídla hradu nejsou průchozí. Součástí rekonstrukce je i restaurátorská obnova interiéru kdysi vyhlášené hradní vinárny jako jednoho z exponátů národní kulturní památky a její opětovné uvedení do provozu. „Uzavřena byla zhruba před pěti lety, když poslední provozovatel dal výpověď,“ připomněl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprián.

V jižním křídle, otočeném k Mendlovu náměstí, získají muzejníci nové prostory pro příležitostné výstavy i pro stálou expozici. „Zpřístupníme v ní díla výtvarného umění po roce 1945, která jsme zatím neměli možnost vystavovat,“ doplnil Ciprián.

Jižní křídlo je poslední částí rekonstrukce vlastního Špilberku. Ta začala v polovině 80. let, v roce 1987 se hrad pro veřejnost zcela uzavřel a znovu otevřel až v roce 1992 opětovným zpřístupněním kasemat. Tehdy památkáři věřili, že přestavba skončí rychle: jenomže stavba se prodražila, hrad se stal majetkem města, takže se ztenčily státní dotace. V roce 1998 dokonce radní nechali některé části Špilberku opravit jen zvenčí a dlouho trvalo, než došlo i na interiéry.

Měnilo se i využití hradu. „Navrženou koncepci bylo potřeba upravit, přizpůsobit moderním podmínkám,“ připomíná historik Jiří Čejka, který v té době na Špilberku pracoval. Ještě v roce 2002, kdy se už cena oprav vyšplhala k půlmiliardě korun, odborníci odhadovali, že práce skončí v roce 2007. Ani to se nepodařilo dodržet. V roce 2005 dokonce členové vedení města jednali ve Španělsku o tom, že by mohlo právě jižní křídlo být přeměněno v hotel. Myšlenka ale po protestech padla a politici popírali i oficiální zápis z porady, kde úkol zazněl.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: