Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
3. září 2010 12:45, aktualizováno  12:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na státní útraty na EXPO, krajští politici a úředníci jeli na výlet do Číny

Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | foto: Reuters

PRAHA/ŠANGHAJ Čínské Expo 2010 si nenechala ujít řada českých politiků a úředníků. Za státní peníze se tam vydal například šéf NKÚ František Dohnal se svým tajemníkem – za 240 tisíc, delegace z Plzeňského kraje dokonce za 700 tisíc nebo bývalí ministři vládním challengerem.

Podle zástupce Jihomoravského kraje měla cesta smysl. Místní lidé si podle něho chtěli sáhnout na velkého bílého Evropana a pořídit si s ním fotku. Informaci přinesl deník Blesk.

V květnu se vládním challengerem do Číny vypravil ministr zahraničí Jan Kohout, ministr pro EU Juraj Chmiel a ministr zemědělství Jakub Šebesta. "Česká republika chce prostřednictvím své účasti na EXPO 2010 prezentovat nejen kulturní, ale i vědecký a ekonomický potenciál," vysvětlil Kohout účast šéfa rezortu zemědělství na výstavě EXPO. Cesta challengerem tam a zpět stojí podle deníku téměř půl milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Liberecký kraj vyšel výlet do Šanghaje na 225 tisíc korun. Jen na jídlo dostal každý člen delegace 11 tisíc korun. Na výstavu se vydal hejtman Stanislav Eichler (ČSSD), náměstci Vít Příkaský a Lidie Vajnerová a radní Zdeněk Bursa. Podle deníku byla liberecká delegace často hosty čínských politiků a na EXPO jeli na pozvání ministerstva zahraničí. Kromě výstavy EXPO si šla delegace prohlédnout i Taipei.

Týden v Šanghaji:

Vstupenka na EXPO 3 dny:
                                       1 000 Kč
Ubytování v 3* hotelu, týden: 
                                       6 300 Kč
Zpáteční letenka:          16 500 Kč
CELKEM:                    23 800 Kč

Nejdražší výjezd na EXPO si dopřál Plzeňský kraj v čele s hejtmankou Miladou Emmerovou (ČSSD). "Předpokládané náklady na cestu činí zhruba 700 tisíc korun," řekla mluvčí Petra Janošová. Každý z delegace tedy přišel stát skoro na 90 tisíc. Než se Plzenští dostali na EXPO, navštívili partnerský region Zhejiang, píše deník.

Karlovarský kraj zaplatil za své čtyři zástupce 318 tisíc. "Delegaci, která ve dnech 13. až 22.7. zavítala do Číny, tvořili hejtman Josef Novotný, jeho náměstek Jaroslav Borka a vedoucí kanceláře Lydie Stránská," uvedla Romana Nájemníková z oddělení vnějších vztahů karlovarského kraje.

Bez hejtmanů se do Číny na šest dní vydaly moravské delegace. Jihomoravský kraj zaplatil za tři lidi přes 140 tisíc korun, Severomoravané za devět dní a tři lidi jen 126 tisíc. Obě delegace se v Číně činily rozdáváním CD, sošek Radegasta, brožur regionu v čínštině, modelů Zetoru nebo píšťalek. "Hraví Číňané byli suvenýry nadšeni," píší Jihomoravané v tiskové zprávě.

ČTĚTE TAKÉ:

Cestu do Číny si nenechali ujít ani radní z Ústeckého kraje. Ti byli ze všech nejspořivější, náklady za devět dní spočítali na 110 tisíc korun. "V delegaci se cesty účastnil kromě hejtmankyJany Vaňhové zastupitel Stanislav Rybák a dále dva členové z řad úředníků, kancléř hejtmanky a pracovnice odboru kanceláře hejtmana, která cestu organizačně zajišťovala," uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Kraj stačil i uzavřít spolupráci s provincií Anhui.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...