Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Na střeše garáží vyroste kaple

Česko

Slib politiků starý 101 let se v moravské metropoli naplní způsobem, který nemá obdoby

BRNO Na vrcholku nového brněnského parkovacího domu se bude tyčit unikátní gotická kaple. Radní tak splní již 101 let starý slib svých předchůdců.

Nepůjde totiž o novostavbu: kaple od roku 1297 stávala o několik desítek metrů dále a níže na Dominikánském náměstí. Ustoupila jeho rozšíření - při tehdejší přestavbě Brna překážela výhledu na radnici. Ale už tehdy se radní zavázali ji opět postavit. „Teď to splníme,“ tvrdí brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Parkovací dům má stát do konce příštího roku i s prostory určenými pro kapli, její kamenné součásti se ale dovnitř přesunou postupně. „Může to trvat dva roky až pět let,“ odhaduje primátor. Ujistil však, že peníze město ve svém rozpočtu určitě najde.

Obří puzzle s chybějícími díly Když musela kaple v roce 1908 ustoupit rozvoji města, tehdejší radní se usnesli na jejím šetrném rozebrání: „Aby svého času mohla se u některého městského ústavu stejná kaple postaviti, kde by se použilo všech zachovalých součástek.“ A snaha naplnit toto usnesení i přes netradiční místo zatím nenarazila na větší námitky odborníků. Ti roky bojují za vzkříšení památky.

„Bude to ale trošku jako obří puzzle. Rozebrané jsou kamenné části, musíme ověřit, které se skutečně zachovaly a také které lze využít,“ připomíná historička umění Dagmar Koudelková. Části kaple se nyní nacházejí na několika místech Brna. Její díly například leží v krytu pod Petrovem, některé tvoří výzdobu stěn Křížové chodby Nové radnice.

Nový parkovací dům má vyrůst mezi radnicí a hotelem International. Jeho střecha bude připomínat zahradu a v jejím rohu se má tyčit kaple. „Přístupná bude samostatným vstupem napojeným na reprezentační prostory Nové radnice,“ tvrdí Onderka. Znovu vysvěcená už nebude.

Kaple nikdy nestála samostatně, vždy byla součástí domů, které na ni navazovaly. „I proto ji můžeme zakomponovat do nové stavby,“ vysvětluje myšlenku architekt Petr Hrůša, jehož ateliér návrh připravil. Už v minulosti se objevily nápady kapli spojit například s budovou nového koncertního sálu či ji včlenit do univerzitního kampusu.

Nejcennější památka Brna Kaple měla na výšku kolem deseti metrů, její obří okna měřila kolem šesti metrů. „Tak vysoký prostor klenutý na středový sloup byl a stále je unikátní,“ podotkla historička Koudelková. „Pro statiky to bude umění, musejí vymyslet, jak nahradit chybějící či poničené prvky,“ zdůraznil ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. V úvahu podle informací LN připadají kopie, ale například i jejich nahrazení sklem.

Podobnou obnovu historické stavby památkáři nepamatují. „Lze je najít v Německu, tam šlo o stavby zničené za války. U nás o něčem takovém netuším,“ řekl památkář Martin Číhalík. Poukázal přitom na paradox: oficiálně kaple zasvěcená postupně Panně Marii, sv. Václavovi a sv. Cyrilovi a Metodějovi není památkou: „Byla rozebrána dříve, než první památky status dostávaly.“

Kapli záviděli Brnu i císařští odborníci z Vídně. Informace o jejím bourání si vyžádal dokonce následník trůnu Ferdinand d’Este. „Brno tím získalo 3262 metrů stavební plochy za 164 250 korun a ztratilo nejcennější památku, jakou vůbec mělo,“ napsala tehdy uznávaná historička Cecilie Hálová-Jahodová.

***

lidovky.cz Všechny fotky a vizualizace najdete na www.lidovky.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!