Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla kolem 12 procent

Volební urna foto: ČTK

Teplice - Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.
  17:45aktualizováno  22:16

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Volební komise čeká 5. června 2020 na voliče ve volební místnosti v mateřské...
Volební místnosti v teplické čtvrti Trnovany v doplňovacích senátních volbách.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. 

Doplňovací senátní volby na Teplicku by se měly konat do 30. června, plánuje vnitro

Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Voličská účast se dnes výrazně lišila podle okrsků. Zatímco v okrscích v tzv. sociálně vyloučených lokalitách hlasovalo minimum lidí, ve čtvrti Trnovany v Teplicích byl odpoledne zájem voličů podstatně větší, zjistila ČTK. V Bílině je vyvěšená vlajka mimo jiné na mateřské škole v ulici Švabinského. „Volební účast je velmi nízká, nikdo na otevření místnosti nečekal,“ řekla dnes odpoledne předsedkyně volební komise Iveta Patová. 

Vláda při odložení voleb na Teplicku jednala mimo svou pravomoc, tvrdí správní soud

V tomto okrsku je podle ní účast vždy nízká s ohledem na to, že se nachází v sociálně vyloučené lokalitě. Z téměř 800 zapsaných voličů jich do mateřské školy přišlo k dnešním 17:00 12. Podobně nízká účast byla tou dobou i v sousedním okrsku, kde ze zhruba 700 voličů přišlo 11. Podle členů volební komise chodí hlavně starší lidé. Naopak rušno bylo odpoledne ve střední škole stavební a strojní v Teplicích ve čtvrti Trnovany, kde byl zájem voličů větší.

Policie zatím žádné komplikace nezaznamenala, řekla její mluvčí. Na okolí volebních místností dohlíží i městská policie či asistenti prevence kriminality. „Nikdo nám nic mimořádného nenahlásil,“ řekla krátce před dnešním uzavřením volebních místností Doksanská.

Výsledky hlasování bude Český statistický úřad po skončení prvního kola v sobotu ve 14:00 průběžně zveřejňovat na webu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!