Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla kolem 12 procent

Volební urna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební urna | foto: ČTK

Teplice Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Volební komise čeká 5. června 2020 na voliče ve volební místnosti v mateřské...
Volební místnosti v teplické čtvrti Trnovany v doplňovacích senátních volbách.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. 

Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Voličská účast se dnes výrazně lišila podle okrsků. Zatímco v okrscích v tzv. sociálně vyloučených lokalitách hlasovalo minimum lidí, ve čtvrti Trnovany v Teplicích byl odpoledne zájem voličů podstatně větší, zjistila ČTK. V Bílině je vyvěšená vlajka mimo jiné na mateřské škole v ulici Švabinského. „Volební účast je velmi nízká, nikdo na otevření místnosti nečekal,“ řekla dnes odpoledne předsedkyně volební komise Iveta Patová. 

V tomto okrsku je podle ní účast vždy nízká s ohledem na to, že se nachází v sociálně vyloučené lokalitě. Z téměř 800 zapsaných voličů jich do mateřské školy přišlo k dnešním 17:00 12. Podobně nízká účast byla tou dobou i v sousedním okrsku, kde ze zhruba 700 voličů přišlo 11. Podle členů volební komise chodí hlavně starší lidé. Naopak rušno bylo odpoledne ve střední škole stavební a strojní v Teplicích ve čtvrti Trnovany, kde byl zájem voličů větší.

Policie zatím žádné komplikace nezaznamenala, řekla její mluvčí. Na okolí volebních místností dohlíží i městská policie či asistenti prevence kriminality. „Nikdo nám nic mimořádného nenahlásil,“ řekla krátce před dnešním uzavřením volebních místností Doksanská.

Výsledky hlasování bude Český statistický úřad po skončení prvního kola v sobotu ve 14:00 průběžně zveřejňovat na webu.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.