Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Teplicích se rozhodovalo o mandátu po Jaroslavu Kuberovi. Druhé kolo senátních voleb provázela nízká účast

Volební místnosti v teplické čtvrti Trnovany v doplňovacích senátních volbách. foto: ČTK

Teplice - První den druhého kola doplňovacích voleb do Senátu, které má rozhodnout o nástupci Jaroslava Kubery (ODS), v pátek ve 22:00 skončil. Voliči mohou odevzdat hlas ještě v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 8,5 procenta. ČTK to řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.
  18:32aktualizováno  22:26

Hlasování doprovázejí kvůli nedávnému šíření koronaviru v Česku zvýšená hygienická opatření. Lidé musejí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti. Podle mluvčí krajské policie Šárky Poláčkové se v pátek obešel bez problémů. „Žádné komplikace jsme nezaznamenali,“ řekla ČTK. Výsledky hlasování bude Český statistický úřad po skončení voleb v sobotu ve 14:00 průběžně zveřejňovat na webu.

O senátorské křeslo po Kuberovi se v druhém kole voleb utká primátor Teplic a ředitel gymnázia

O mandát po Kuberovi (ODS), který v lednu náhle zemřel, usilují primátor Teplic Hynek Hanza (ODS) a ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (nestraník za Senátor 21). Teplický primátor vyhrál první kolo s náskokem před dalšími osmi soupeři. Získal 29,73 procenta hlasů. Bergman, který v roce 2018 postoupil do druhého kola s Kuberou, obdržel v prvním kole 22,15 procenta.

Voličská účast byla v pátek nižší než v prvním kole. V některých okrscích přišli odevzdat svůj hlas spíše jednotlivci. „Vypadá to hrozně špatně, chodí hrozně málo voličů,“ řekla odpoledne ČTK zapisovatelka v jednom okrsku Yvona Bártová. Doksanská večer uvedla, že třeba v okrsku v teplické části Prosetice byla účast necelá tři procenta, v okrsku v teplické základní škole U Nových lázní to bylo 15 procent. Nejmenší účast ve druhém kole doplňovacích voleb byla v roce 2007 ve volebním obvodě Chomutov, a to 9,73 procenta.

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla kolem 12 procent

Volby do horní komory vykazují nízkou účast opakovaně. Za posledních deset let se v prvním kole, které se koná vždy společně s krajskými nebo komunálními volbami, volební účast pohybovala zhruba mezi 33 a 44 procenty. Ve druhém kole, které se koná o týden později samostatně, byla od roku 2010 volební účast mezi 15 a 25 procenty. U doplňovacích a opakovaných voleb bývá účast podobná druhému kolu. Při posledních senátních volbách na Teplicku v roce 2018 činila v prvním kole účast 35,64 procenta a ve druhém 15,73 procenta. Kubera tehdy zvítězil nad Bergmanem.

Lidé měli nového senátora volit na přelomu března a dubna. Vláda ale hlasování odložila kvůli krizovým opatřením v souvislosti s epidemií koronaviru. Nejvyšší správní soud následně uvedl, že kabinet jednal mimo své pravomoci.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...