Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

O senátorské křeslo po Kuberovi se v druhém kole voleb utká primátor Teplic a ředitel gymnázia

Na poslední rozloučení se zemřelým předsedou Senátu ČR a dlouholetým primátorem Teplic dorazil současný primátor města Hynek Hanza. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Teplice - Nástupcem Jaroslava Kubery (ODS) v Senátu bude teplický primátor Hynek Hanza (ODS), nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (nestraník za Senátor 21). Účast v prvním kole byla 15,79 procenta. Druhé kolo voleb se uskuteční 12. a 13. června.
  15:26aktualizováno  19:12

Voliči vybírali z devíti kandidátů. Od začátku hlasování provázela nízká volební účast. V některých okrscích přišlo jen pár desítek občanů, kteří do místností vstupovali v rouškách. Zvýšená hygienická opatření platila kvůli zamezení šíření nákazy koronavirem a budou i při druhém kole.

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (na snímku z 19. září 2018), který...
Primátor Teplic Hynek Hanza z ODS (na snímku z 2. listopadu 2018)

O postupu Hanzy bylo rozhodnuto už v průběhu sčítání. O druhém kandidátovi Bergmanovi až po sečtení více než poloviny hlasů. Do té doby soupeřil s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem (KSČM), který nakonec skončil třetí. Čtvrtá je starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).

Malý zájem voličů provází každé senátní volby. V prvním kole bývá účast vyšší, protože výběr senátora se obvykle koná zároveň s dalšími volbami. Nezájem občanů souvisí podle oslovených kandidátů mimo jiné s tím, že nemají o horní komoru parlamentu zájem, někteří ji považují za zbytečnou instituci. Hlasovat nepřišli zřejmě ani ti, kteří se obávají koronaviru.

První kolo hlasování o Kuberově nástupci skončilo, začalo sčítání. Zájem byl malý

Soupeři v druhém kole chtějí vyburcovat lidi, aby k volbám přišli. Ucházet se budou i o hlasy voličů jiných kandidátů, z nichž někteří chtějí vyjádřit jednomu z nich podporu.

Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Jaroslav Kubera zemřel náhle v lednu. Lidé měli nového senátora původně volit už na přelomu března a dubna. Vláda ale hlasování odložila kvůli krizovým opatřením v souvislosti s koronavirem.

Profily postupujících do druhého kola (řazeni abecedně):

Zdeněk Bergman (60; nestraník za hnutí Senátor 21) - Učitel, dlouholetý ředitel Gymnázia Teplice (od roku 1992). O senátorský mandát se ucházel již na podzim 2018, ve druhém kole prohrál s obhájcem mandátu Jaroslavem Kuberou (ODS). Angažuje se také v komunální politice, od roku 2014 je teplickým zastupitelem (jako nezávislý za Volbu PRO! Teplice). V roce 2012 se na společné kandidátce SNK ED a Strana Zdraví Sportu Prosperity neúspěšně ucházel o mandát krajského zastupitele.

Narodil se 16. srpna 1959 v Teplicích. Vystudoval učitelství matematiky a zeměpisu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy (1983), kde v rámci postgraduálního studia získal titul doktor přírodních věd. Po studiích nastoupil jako pedagog do teplického gymnázia, jeho ředitelem je již 28 let. Angažuje se i v několika nepolitických spolcích, působil také ve vědecké radě Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (2011 až 2018).

Je ženatý, má dceru.

Hynek Hanza (42; ODS) - Primátor Teplic (od roku 2018), teplický zastupitel (od 2010), zastupitel Ústeckého kraje (od 2016). V čele města před necelými dvěma lety vystřídal Jaroslava Kuberu, který se rozhodl po 24 letech ve funkci nepokračovat. Členem ODS je od roku 1997, jeho otec patřil k zakladatelům strany v Teplicích. "Na plakátech jsem v tandemu s náměstkem Hynkem Hanzou. Toho jsem si vychoval, je to stejná držgrešle jako já," řekl o něm před komunálními volbami 2018 Kubera.

Hanza se narodil 14. října 1977 v Teplicích, vystudoval bakalářský obor na Ekonomické fakultě Technické univerzity v Liberci. Při škole a po ní prošel řadou zaměstnání, pracoval i jako kurýr, nakonec se začal věnovat činnosti realitního makléře, působil i jako ředitel realitní kanceláře. V komunálních volbách kandidoval už v letech 1998 a 2002, uspěl až na podzim 2010, kdy se rovnou stal i náměstkem primátora, o čtyři roky později byl zvolen prvním náměstkem

Je ženatý, má syna.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!