Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

O senátorské křeslo po Kuberovi se v druhém kole voleb utká primátor Teplic a ředitel gymnázia

Na poslední rozloučení se zemřelým předsedou Senátu ČR a dlouholetým primátorem Teplic dorazil současný primátor města Hynek Hanza. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Teplice - Nástupcem Jaroslava Kubery (ODS) v Senátu bude teplický primátor Hynek Hanza (ODS), nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (nestraník za Senátor 21). Účast v prvním kole byla 15,79 procenta. Druhé kolo voleb se uskuteční 12. a 13. června.
  15:26aktualizováno  19:12

Voliči vybírali z devíti kandidátů. Od začátku hlasování provázela nízká volební účast. V některých okrscích přišlo jen pár desítek občanů, kteří do místností vstupovali v rouškách. Zvýšená hygienická opatření platila kvůli zamezení šíření nákazy koronavirem a budou i při druhém kole.

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (na snímku z 19. září 2018), který...
Primátor Teplic Hynek Hanza z ODS (na snímku z 2. listopadu 2018)

O postupu Hanzy bylo rozhodnuto už v průběhu sčítání. O druhém kandidátovi Bergmanovi až po sečtení více než poloviny hlasů. Do té doby soupeřil s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem (KSČM), který nakonec skončil třetí. Čtvrtá je starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).

Malý zájem voličů provází každé senátní volby. V prvním kole bývá účast vyšší, protože výběr senátora se obvykle koná zároveň s dalšími volbami. Nezájem občanů souvisí podle oslovených kandidátů mimo jiné s tím, že nemají o horní komoru parlamentu zájem, někteří ji považují za zbytečnou instituci. Hlasovat nepřišli zřejmě ani ti, kteří se obávají koronaviru.

Soupeři v druhém kole chtějí vyburcovat lidi, aby k volbám přišli. Ucházet se budou i o hlasy voličů jiných kandidátů, z nichž někteří chtějí vyjádřit jednomu z nich podporu.

Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Jaroslav Kubera zemřel náhle v lednu. Lidé měli nového senátora původně volit už na přelomu března a dubna. Vláda ale hlasování odložila kvůli krizovým opatřením v souvislosti s koronavirem.

Profily postupujících do druhého kola (řazeni abecedně):

Zdeněk Bergman (60; nestraník za hnutí Senátor 21) - Učitel, dlouholetý ředitel Gymnázia Teplice (od roku 1992). O senátorský mandát se ucházel již na podzim 2018, ve druhém kole prohrál s obhájcem mandátu Jaroslavem Kuberou (ODS). Angažuje se také v komunální politice, od roku 2014 je teplickým zastupitelem (jako nezávislý za Volbu PRO! Teplice). V roce 2012 se na společné kandidátce SNK ED a Strana Zdraví Sportu Prosperity neúspěšně ucházel o mandát krajského zastupitele.

Narodil se 16. srpna 1959 v Teplicích. Vystudoval učitelství matematiky a zeměpisu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy (1983), kde v rámci postgraduálního studia získal titul doktor přírodních věd. Po studiích nastoupil jako pedagog do teplického gymnázia, jeho ředitelem je již 28 let. Angažuje se i v několika nepolitických spolcích, působil také ve vědecké radě Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (2011 až 2018).

Je ženatý, má dceru.

Hynek Hanza (42; ODS) - Primátor Teplic (od roku 2018), teplický zastupitel (od 2010), zastupitel Ústeckého kraje (od 2016). V čele města před necelými dvěma lety vystřídal Jaroslava Kuberu, který se rozhodl po 24 letech ve funkci nepokračovat. Členem ODS je od roku 1997, jeho otec patřil k zakladatelům strany v Teplicích. "Na plakátech jsem v tandemu s náměstkem Hynkem Hanzou. Toho jsem si vychoval, je to stejná držgrešle jako já," řekl o něm před komunálními volbami 2018 Kubera.

Hanza se narodil 14. října 1977 v Teplicích, vystudoval bakalářský obor na Ekonomické fakultě Technické univerzity v Liberci. Při škole a po ní prošel řadou zaměstnání, pracoval i jako kurýr, nakonec se začal věnovat činnosti realitního makléře, působil i jako ředitel realitní kanceláře. V komunálních volbách kandidoval už v letech 1998 a 2002, uspěl až na podzim 2010, kdy se rovnou stal i náměstkem primátora, o čtyři roky později byl zvolen prvním náměstkem

Je ženatý, má syna.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat