Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na titul nás v Dauhá bude pět

Česko

Začíná halové MS v atletice - V Kataru je největší českou nadějí překážkář Petr Svoboda

Nad plůtky svádí souboje s absolutní špičkou už pár let, ale v takové pozici se ocitl poprvé. Do Dauhá odletěl Petr Svoboda (25) v roli letošní světové trojky, což vyvolává medailová očekávání. „Na to moc nedám, ale placku urvat chci,“ má jasno šestý muž z loňského MS v Berlíně, kde byl nejrychlejším překážkářem bílé pleti.

* LN Na halovém mistrovství republiky jste se před dvěma týdny novým českým rekordem 7,44 vteřiny zařadil po bok vašeho vzoru, světového rekordmana na 110 metrů překážek Kubánce Roblese, rychleji běžel už jen Američan Trammel. Jaký jste z toho měl pocit?

Výborný, každý chce přece být jako jeho vzor. Pravda, on má osobák jinde, 7,33, jenže ten je starý dva roky. Nebude snadné ten čas zopakovat, ale kdyby to teď vyšlo, mělo by to znamenat medaili.

* LN To myslíte vážně?

Naprosto, na posledním halovém mistrovství světa by za to bylo zlato. Tehdy vyhrál Číňan Liou Siang za 7,46.

* LN Je velký rozdíl běžet na domácím a světovém šampionátu?

Když udržíte nervy na uzdě, tak to takový rozdíl není. Ale zatímco doma je to takové klidné a dá se do toho víc šlápnout, tak na „svět“ přijdete, spatříte soupeře, hlavou vám proběhne, že tenhle letos zaběhl za 7,50... Nervozitu si dlouho nepřipouštím, ale pak stejně přichází. Člověk kombinuje, jakou má formu, jaké asi budou rozběhy, semifinále a dej bože i finále. Jsou to jisté tlaky, ale doufám, že to ustojím a všechno dopadne dobře.

* LN A není to tak, že světová konkurence závodníka vybičuje?

Když vedle mě poběží Trammel nebo Robles, kteří mají skvělý náběh na první překážku, a utečou mi o metr, hůř se to stahuje. Ale už loni v létě se mi v tomto směru celkem dařilo, takže věřím, že se to projeví.

* LN V rozbězích je třeba nepotkáte.

O to líp se mi poběží. Když bude rozběh postavený tak, že v něm budu favorit, jedině dobře. Poběžím uvolněně, nebudu to rvát, prostě abych postoupil do semifinále.

* LN Ještě k vašemu času 7,44 - neupletl jste si tak na sebe bič? Očekávání nejsou malá.

Na názory jiných moc nedám. Neřekl bych, že jsem si upletl bič, ale o medaili chci bojovat tak jako tak. Nemám rád škatulkování. Sáblíkovou před Vancouverem taky zařadili do škatulky, že vyhraje dvě zlaté, naštěstí to ale ustála. Ne, jako bič to neberu, závodit budu já. Nikdo jiný to za mě neodběhne.

* LN Co znamená vaše halové zlepšení směrem k hlavní sezoně?

Že konečně začíná být reálný můj sen, tedy zaběhnout stodesítku pod třináct vteřin.

* LN Pořád platí, že se chcete stát prvním bělochem, který se pod tuto magickou hranici dostane?

Samozřejmě, udělám pro to maximum.

* LN Vypadá to, že podobné cíle potřebujete jako hnací motor. Není to tak?

Může to možná vypadat jako nereálné cíle, ale zatím se mi daří měnit je v reálné. V Berlíně jsem byl nejrychlejším bělochem, při Světovém atletickém finále v Soluni taky.

* LN Toužíte po medaili, ale okruh favoritů zřejmě bude široký.

Vpodstatě je pět lidí, kteří se můžou poprat o titul. Američané Trammel a Oliver, což je letošní světová čtyřka za 7,49, Robles, Liou Siang. Teď běžel v Číně za 8,05, ale od manažera vím, že tam došlo ke kolizi, prý má obrovskou formu. A pak taky moje maličkost, alespoň doufám.

* LN To znamená, že musíte porazit všechny Evropany?

S tím problém nemám, letos nikdo z nich neběhá oslnivě.

***

Šampionát * Od dneška do neděle hostí halové MS v atletice poprvé Blízký východ. Přímé přenosy vysílá ČT 4. * Katarské Dauhá přivítá atlety ze 150 zemí. Rekordní je 21členná česká výprava, kterou vede bývalý vícebojař Tomáš Dvořák. * Kromě Svobody může z Čechů bojovat o medaili výškař Bába a možná i tyčkař Balner. Šebrle po nedávném zranění moc šancí nemá.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...