Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Topolánkově hodnocení mi už nezáleží, říká Fischer

Česko

PRAHA Vztah Mirka Topolánka a premiéra Jana Fischera se dál horší. Nešťastná zmínka, kterou Topolánek při focení pro časopis Lui utrousil o židovském původu premiéra, byla zřejmě pouhý začátek. Podle Topolánka na ni Fischer reagoval hystericky. Premiérovu reakci tak zhodnotil v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

„Psali jsme si esemesky, myslím, že se urazil proto, že jsem řekl, že je slabý premiér. A na tom trvám,“ přilil Topolánek oleje do ohně. „Jeho nominace na premiéra byla v danou chvíli logická, výsledek je tragický,“ řekl v rozhovoru pro HN. „Jestli něco vyčítám Janu Fischerovi, protože ho jinak mám rád a první čtyři měsíce naprosto splnil to, co se od něj očekávalo, tak to je to, že když měl možnost dělat razantní exekutivní opatření, tak je neudělal. Měl se postavit stávce... on se ale vyhnul negativu a konzumoval pozitiva. Vyčítám mu, že zvolil jednodušší cestu, která mu přináší krátkodobou popularitu,“ soudí Topolánek.

Fischer včera reagoval na tyto výtky v Bruselu. „Já jsem se vždycky snažil být premiérem především slušným,“ poznamenal. „A mohu vás ujistit, že na výrocích pana předsedy Topolánka vůči mé osobě mi přestalo záležet,“ dodal Fischer.

Topolánkovým výrokem pro časopis pro homosexuály se necítil uražen jen Fischer premiér, ale i jeho syn. „Pro Lui magazín jste o premiérovi ČR a zároveň o mém otci prohlásil, že je Žid, který díky svému charakteru uhne. Nepřísluší mi hodnotit Váš charakter, o tom si každý člověk musí udělat obrázek sám,“ napsal Jan Fischer mladší Topolánkovi v otevřeném dopise. V něm zároveň oznámil, že vystupuje z ODS, které byl členem od svých 18 let, tedy od roku 2007.

Fischer synův krok chápe „Motivací ke vstupu do politické strany bylo mé obecně liberální smýšlení a pocit, že bych mohl straně v budoucnosti, po získání potřebných zkušeností, aktivně pomáhat. Hlavním impulzem mého odchodu z Občanské demokratické strany jsou Vámi vyřčené výroky, kterými se velmi ,netaktním‘ způsobem vyjadřujete na adresu homosexuálů, Židů, církví a občanů České republiky,“ vysvětluje premiérův syn.

Se svým otcem se údajně junior neradil. „To je jeho osobní krok. Vůbec se nedivím, že k němu dospěl,“ řekl k tomu Fischer starší.

Brzy po zveřejnění výroků Topolánka na svou adresu premiér oznámil, že komunikaci s ním omezí na nezbytné minimum. V MF DNES pak odmítl, že by před problémy uhýbal. „Uhýbání přece není to, že hledám kompromisy,“ řekl.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!