Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Na trhu je nový lék pro narkomany

Česko

  20:38
PRAHA - Měl to být lék, který narkomanům závislým na heroinu pomůže od abstinenčních příznaků a pomůže jim vrátit se zpět do normálního života. Jenže v praxi vše zafungovalo poněkud jinak. „Feťáci“ záhy zjistili, že se dá lék Subutex užívat nitrožilně a pocity přitom mají obdobné jako po heroinu. Závislých na Subutexu je tak dnes téměř tolik, jako na heroinu.

Heroin, drogy, narkoman. foto: David PortLidové noviny

Nyní však už mohou lékaři narkomanům podat jiný substituční lék, který jim od závislosti na heroinu může pomoci: Suboxone. I na léku, který se dostal na tuzemský trh před čtyřmi měsíci, sice člověk může být v krajní variantě závislý, ale jednu výhodu má: nedá se aplikovat nitrožilně. Narkomanovi, který by to zkusil, by bylo velmi zle.

Suboxone totiž obsahuje látku naxolon, která při nitrožilní aplikaci ruší účinek opiátů – namísto slastných pocitů uvolnění, zklidnění a blaha se dostavují rovnou stavy podobné abstinenčním příznakům.

Uvozovky dolníNaxolon je látka, která je zodpovědná za vznik abstinenčních příznaků při nitrožilní aplikaci.Uvozovky horní

„Naxolon je látka, která je zodpovědná za vznik abstinenčních příznaků při nitrožilní aplikaci,“ říká lékař Dětského a dorostového detoxikačního centra při pražské Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského Marian Koranda o léku, který už používají k léčbě drogově závislých v Austrálii, Norsku, Dánsku, Slovensku či na Novém Zélandu. Podle Korandy je nemožnost injekční aplikace dobrá především proto, že se tak zamezuje šíření infekcí včetně žloutenky a HIV.

Suboxone bude k dostání i u praktických lékařů
Pokud se Suboxone použije tak jak má, tedy vloží pod jazyk, naloxone se nevstřebá a pacienti pocítí pouze substituční účinek jiné látky, kterou obsahuje i Subutex: buprenorfinu. Tato aktivní složka léku nahrazuje nelegální drogu a zamezí vzniku odvykacích příznaků při závislosti na opiátech.

Narozdíl od Subutexu by si narkomani mohli nový lék Suboxone pořídit i u praktických lékařů. Díky naxolonu znemožňujícímu nitrožilní aplikaci by Suboxone neměl být zneužitelný na černém trhu, což se v minulosti stalo v případě Subutexu. Podle odhadů Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti je totiž v Česku na Subutexu závislých až 4300 lidí. V Praze se dokonce až 2700 závislých na této látce téměř vyrovnává 2900 závislým uživatelům heroinu. Podle Korandy navíc až 90 procent z nich zkusilo užívat Subutex nitrožilně.

Jak ukazují první zkušenosti s podáváním Suboxonu, má ve většině případů přesně popisované účinky. Většina narkomanů si totiž zkusila Suboxone rozpustit a injekční stříkačkou „šlehnout“. „Velká část našich klientů vyzkoušela Suboxone nitrožilně. Z počátku nám říkali, že to nic nedělá. Nakonec se ale ukázalo, že většina z nich od jeho užívání upustila, protože to pro ně nebylo nic příjemného,“ popsal vedoucí terénních pracovníků brněnského sdružení Podané ruce Roman Hloušek.

Jeden z léků zřejmě zmizí
Odborníci a lékaři nyní řeší, zda by se měl narkomanům snažícím se o vyléčení závislosti v budoucnu podávat jen Suboxone, nebo jestli má být i dál dostupný i Subutex. Existuje totiž riziko, že by se někteří uživatelé závislí na „jehle“ mohli zpětně vrátit k pouličnímu heroinu. Někteří si ale i přesto myslí, že by časem mohl být zneužívaný Subutex zrušen. „Pokud bude dobře dostupná léčba Suboxonem, pak si myslím, že by takovéto riziko hrozit nemělo. Přechod zpět na heroin byl zaznamenán hlavně v těch zemích, kde není dobře dostupná léčba,“ uvedl Michal Mionský, šéf Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!