Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na trhu je veselo, koruně se daří

Česko

Česká měna na chvíli atakovala hranici 25 korun za euro * Obchodníci věří v oživení, vysvětlují experti

PRAHA Finanční trhy zalila vlna optimismu, kterou živí víra ve stále silnější oživení světové ekonomiky. Tato dobrá nálada povzbuzuje investory, kteří opouštějí bezpečné přístavy dolaru a vkládají své peníze do rizikovějších měn, tedy i do české koruny.

„Na světových trzích se upevňuje optimismus ohledně ekonomického vývoje a rychlého startu ze dna současné recese,“ řekl Tomáš Vlk, analytik makléřské firmy Patria Finance. Tuto dobrou náladu v poslední době přiživují ekonomická data, která chodí hlavně z USA.

Na tomto trendu vydělává i česká koruna, která včera k euru posílila na svoji nejsilnější hodnotu od loňského listopadu. V jednu chvíli se euro prodávalo i za méně než 25 korun. Česká měna včera pokračovala i v posilování vůči americkému dolaru, který byl k mání za méně než 17 korun. To je nejsilnější hodnota od loňského září.

„Jednoznačné důvody posilování koruny momentálně nelze úplně jasně určit,“ říká ale Marek Hatlapatka, analytik makléřské firmy Cyrrus. I jiní analytici se shodují v tom, že pravděpodobně jde o shodu několika faktorů.

Přesto nejsilnější pákou, která tlačí korunu k výšinám, je právě přetrvávající optimismus na finančních trzích. „Investoři na celém světě prodávají bezpečná aktiva, do kterých investovali v dobách největší krize,“ řekl Hatlapatka.

To, že investoři vyhledávají větší riziko, je vidět zejména na dolaru, který v poslední době výrazně oslabil. Včera v odpoledních hodinách se americká měna vůči euru obchodovala kurzem 1,4738 dolarů za jedno euro. „Spekulace hrají v tomto pohybu značnou roli. V situaci, kdy se čeká rychlejší zlepšování ekonomické situace ve světě, začínají investoři spekulovat na to, že rizikovější aktiva a měny by z toho mohly více profitovat,“ řekl Vlk. Proto se v poslední době dostal na silnější hodnoty i polský zlotý a maďarský forint.

Na posilování koruny může mít částečně pozitivní vliv i současná politická situace v České republice. „Poslední zmatky na politické scéně zatím neměly žádný negativní vliv na kurz koruny. Naopak se zdá, že odložení předčasných voleb tlačí korunu vzhůru,“ řekl Vlk. To, že se úřednická vláda udrží u kormidla delší dobu, je totiž pro investory signálem, že šance na sestavení úspornějšího rozpočtu a zejména jeho prosazení v parlamentu vzrostla.

Do jisté míry nezasloužené posilování koruny vzhledem ke stavu české ekonomiky vybízí k hledání dalších důvodů. „Čistě teoreticky mohlo korunu k růstu povzbudit i nedávné prohlášení člena bankovní rady České národní banky Pavla Řežábka,“ řekl Hatlapatka.

Podle Řežábka by totiž rostoucí deficit státního rozpočtu mohl ČNB přimět ke zvýšení sazeb dříve, než se ekonomika dostane z recese. Vyšší úrokové sazby přitom zvýší atraktivitu investic do české koruny a zejména do státních dluhopisů, které tak budou nabízet vyšší návratnost.

To potvrzuje i analytik makléřské firmy Atlantik FT Petr Sklenář. Podle něj se mezi ekonomy spekuluje o tom, že za posílením koruny mohou stát i britské banky. „Některé londýnské banky si nákupem české měny připravovaly pozice na nákup nových emisí českých dluhopisů,“ řekl Sklenář.

V analytických kruzích se mluví ještě o jednom faktoru, který mohl kurz koruny ovlivnit. Toto pondělí totiž jihokorejská společnost Doosan Heavy Industries & Construction oznámila, že koupí českého výrobce turbín Škoda Power. Cena této transakce činí 450 milionů eur, tedy zhruba 11,5 miliardy korun. „Nákupy korun na zaplacení takovéto částky by mohly vytvářet na českou měnu velký tlak,“ míní Sklenář.

Koruna sice podle ekonomů může v posilování ještě nějakou dobu pokračovat, ale většina z nich se domnívá, že její zpevňování neodpovídá současnému stavu českého hospodářství. Na konci roku by se tak koruna měla pohybovat zhruba na hranici 25,40 koruny za euro.

Některé londýnské banky si nákupem české měny připravovaly pozice na nákup nových emisí českých dluhopisů, míní analytik Atlantik FT Petr Sklenář

Vývoj kurzu koruny vůči euru od ledna 2008

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...