12. května 2009 16:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na účtu pro rodinu z Vítkova je téměř půl milionu

Ruiny vyhořelého domu ve Vítkově bude třeba zbořit, rodina je nyní v azylové ubytovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruiny vyhořelého domu ve Vítkově bude třeba zbořit, rodina je nyní v azylové ubytovně. | foto: ČTK

VÍTKOV (Opavsko) Na bankovním kontě, který pro oběti žhářského útoku ve Vítkově na Opavsku zřídila tamní radnice, bylo shromážděno 444.000 korun. Peníze by měly být použity na nákup nové nemovitosti pro devítičlennou rodinu, jež přišla při požáru o domov. Dnes o tom informoval starosta města Pavel Smolka.

"Už se to blíží k částce, se kterou by se něco dalo dělat. Jakmile se dostaneme přes 500.000 korun, začneme nějakou nemovitost hledat," řekl starosta. Už dříve uvedl, že radnice bude rodině v hledáním nového bydlení pomáhat.

Nyní všichni bydlí ve dvou pokojích vítkovské azylové ubytovny. Celkem zde žije nyní osm lidí včetně Anny Sivákové a Pavla Kudrika, kteří byli při požáru popáleni. V péči lékařů stále zůstává dvouletá Natálka, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla.

Nemovitost, kde rodina bydlela a kterou oheň zcela zničil, patří šesti Němcům. Vítkovský stavební úřad už vydal rozhodnutí, podle kterého je nutné ruiny vyhořelého domku zbořit.

Náklady spojené s demolicí radnice bude vymáhat po majitelích domku. "Poslali jsme jim dopis, ve kterém jsme popsali, co se stalo. Zatím jsme nedostali z Německa žádnou odpověď," doplnil starosta.

Případ vyšetřuje policie, která se stále zabývá třemi verzemi. Podle jedné mohlo jít o pomstu či upozornění na dluh ze strany lichvářů. Druhá řeší případné osobní spory. Ve třetí se kriminalisté zabývají možností, že tři zápalné láhve do domku vhodili pravicoví radikálové, a případ tak může mít rasový podtext. Žháři na domek romské rodiny zaútočili v noci na 19. dubna.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.