Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

„Na vítězná prohlášení je brzy“

Česko

Obama se měl stát po včerejších primárkách ještě větším favoritem, Hillary ale boj s ním odmítala vzdát

WASHINGTON/PRAHA Americké demokratické primárky finišují. Včerejší klání v Kentucky a Oregonu mělo být další vzpruhou zejména pro Baracka Obamu, který měl potvrdit svůj náskok. I když výsledky hlasování nebyly do uzávěrky tohoto vydání LN známy, průzkumy naznačovaly, že by v Oregonu měl zvítězit a tak získat většinu volených delegátů pro nominační sjezd. Pravda je, že Obama je naladěn na vítěznou vlnu již několik posledních dní. Očekávalo se tedy, že by mohl již dnes sebejistě oznámit, že právě on bude tím vítězným demokratickým kandidátem.

Ani Hillary Clintonová se však nechtěla lehce vzdát. „Můžete vyhlašovat, co chcete, ale když nemáte hlasy, tak na tom nezáleží,“ prohlásila demokratická kandidátka v pondělí. „Předčasná vítězná kolečka a falešná vítězná oznámení nejsou žádoucí. Oznámit, že „mise je splněna“, ještě neznamená, že tomu tak je,“ dodal pak včera mluvčí Clintonové Howard Wolfson. Na jakákoli vítězná prohlášení je podle Clintonové ještě čas až do posledních primárek, které se uskuteční 3. června.

Obama získává superdelegáty Ve včerejších primárkách byl Obama favoritem v Oregonu, Hillary zase v Kentucky. Obama dosud získal 1610 volených delegátů, chybělo mu jich tedy jen 17 k tomu, aby měl nadpoloviční většinu z 3253 delegátů. Včera bylo v sázce 103 volených delegátů. Ve zbývajících třech primárkách pak 86.

Konečné slovo budou mít v případě demokratického klání tzv. superdelegáti. Většina z nich již dala najevo, koho zvolí. Stále jich je však asi 200 nerozhodnutých a právě ty si chtěl svým včerejším triumfem Obama přilákat na svou stranu. „Jasná většina volených kandidátů se již vyslovila – jsou na naší straně a připraveni na změnu,“ citovala agentura Reuters Davida Plouffeho, šéfa Obamovy kampaně. A je pravda, že Obamovi se daří získat i stále více superdelegátů. V pondělí jich například získal šest, zatímco Clintonová žádného. Navíc ho podpořil i Robert Byrd, nejdéle sloužící senátor v americké historii, který byl kdysi paradoxně členem Ku Klux Klanu a vystupoval proti zrovnoprávnění Afroameričanů. Hillary Clintonová se ale Obamovými úspěchy zatím nenechala zviklat a odmítá, že by z kampaně odstoupila. „Zatím nic nekončí, stále budeme bojovat o nominaci,“ uvedla Clintonová během svého předvolebního vystoupení v Kentucky. Superdelegáti by podle ní měli důsledně zvážit, komu dají svůj hlas, a vzít přitom v úvahu, že ona by byla silnějším soupeřem pro republikánského prezidentského kandidáta Johna McCaina.

Hodně si Clintonová slibuje i od jednání výboru Demokratické strany, které se uskuteční 31. května. Tam by se totiž mělo rozhodnout, jak bude naloženo s hlasy z Michiganu a Floridy. V obou těchto státech, které mají pro prezidentské volby velký význam, sice zvítězila Clintonová, výsledky se ale nepočítají, protože oba státy porušily nařízení Demokratické strany.

Autor: