Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kupčení na Vyšehradě. Je to soukromá věc, říká ke koupi hrobu Zagorová

Slovensko

  8:00aktualizováno  13:16
PRAHA - Jeden z hrobů na Vyšehradě, se kterými se za bývalého vedení Správy pražských hřbitovů kšeftovalo, si koupila i zpěvačka Hana Zagorová.

Hřbitov na Vyšehradě foto: MAFRA - Jindřich Mynařík

"Pokud vím, tak paní Zagorová si odkoupila hrob od soukromé osoby," potvrdil serveru Lidovky.cz bývalý ředitel Správy pražských hřbitovů Bedřich Bedrlík. Zagorová koupila hrob profesora Karlovy univerzity Filipa Počty, který stojí na jednom z nejprestižnějších míst. Prodali jí ho manželé Kockovi.

Zagorová potvrdila koupi hrobu

"Už je to skoro rok, co jsem hrob koupila, a vůbec necítím potřebu se o tom s kýmkoliv bavit. To je moje tak soukromá záležitost, vůbec nechápu, proč mi kvůli tomu voláte. Já se vás taky neptám, jestli máte hrob svých rodičů. Na shledanou."

Se známou zpěvačkou se redakce pokoušela spojit celý čtvrtek, telefon ale zvedla až v pátek po poledni. Přiznala, že hrob na Vyšehradě koupila asi před rokem, ale dál se o okolnostech odmítla bavit a rozhovor rozčileně ukončila s tím, že jde o její soukromou věc.

Obchod s hroby

Jak upozornil Český rozhlas, Lukáš Kocek a Jana Kocková vlastní hned několik hrobů, se kterými skrytě obchodovali a mimo jiné nabízeli k prodeji na portálu Pohřeb.cz. "V sekci inzerce rádi pomůžeme každému, kdo chce koupit, či prodat hrob kdekoliv. Často pak nemáme zpětnou vazbu. Že by někdo prodával přímo na Vyšehradě, toho jsem si osobně nevšiml, nemohu to ani potvrdit, ani vyvrátit," řekl serveru Lidovky.cz Aleš Pektor z portálu Pohřeb.cz.

Na Vyšehradě nekoupíte hrob ani za miliardu, tvrdil exšéf Správy pražských hrbitovů Bedřich Berdlík v březnu 2012

"Tam se nepohřbívá, maximálně urny. Do země v žádném případě. Existují určité možnosti.  Když zemře člověk, jako byl pan Matuška, tak se tam nějaké místo, které se muselo upravit, našlo. Ale je to místo v podstatě už omezené. Nafouknout to nejde. Chodí různí bohatí lidé, kteří by měli zájem a dali by cokoliv. Nelze."

V kauze už padla i další jména lidí, kteří si pořídili místo na slavném hřbitově. Například hrob česko-slovenského malíře Cypriána Majerníka se sochou od Karla Lidického, jenž je ale známý spíše na Slovensku, prodala pražská hřbitovní správa za 38 tisíc korun. Majitelem hrobu se stal Tomáš Rosen, bývalý člen představenstva fotbalové Slavie. Podle odborníků je však cena takového hrobu několikanásobně vyšší.

Kdo o prodeji rozhodoval?

Dalším, kdo si na Vyšehradě koupil místo posledního odpočinku, je technický ředitel Hudebního divadla v Karlíně Jiří Blažek.

Slavná hrobka Slavín

Hrobka Slavín je součást Vyšehradského hřbitova, nachází se na jeho východní straně. Koncem 80. let 19. století vznikla myšlenka založení pantheonu – společného místa posledního odpočinku vynikajících českých osobností.
Ve Slavíně jsou mimo jiné pochováni spisovatel Julius Zeyer, básníci Josef Václav Sládek a Jaroslav Vrchlický, herec Jaroslav Marvan, malíři Vojtěch Hynais a Alfons Mucha, sochař Josef Václav Myslbek, pěvkyně Ema Destinnová, vynálezce František Křižík či dirigent Rafael Kubelík.

Bývalý ředitel Správy pražských hřbitovů Bedřich Bedrlík obhajoval podivné nákupy hrobů příkazy z magistrátu. To ale popírá bývalý pražský radní Petr Dolínek (ČSSD), který měl pohřebnictví na starosti. "Magistrát rozhodně nemohl rozhodovat o prodeji nebo pronájmu hrobů na Vyšehradě," řekl Dolínek serveru Lidovky.cz.

"Na vyšehradský hřbitov se vztahují stejná pravidla jako na všechny ostatní. To znamená, že když byl hrob neproplacený, tak bylo na hřbitovní správě, jak s tím naloží. Pak už to není v kompetenci nájemce či vlastníka a takový hrob se pak prodává včetně náhrobku a ostatků," řekl serveru Lidovky.cz současný ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený. O osudu ostatků pak rozhoduje hřbitovní správa.

"Kauza má reálný základ, magistrát o tom ví. Takové věci v současnosti již nefungují. Hroby se prodávaly za bývalého vedení Správy pražských hřbitovů. Smlouvy uzavírá vedoucí Hřbitovní správy, ale zodpovědnost má určitě ředitel, v tomto případě tedy pan Bedrlík," řekl Červený.

Pochybné prodeje pietních míst však už zpětně nelze napadnout. I proto hřbitovní správa zakázala pronájem i prodej hrobů až do doby, než dokončí digitalizaci hřbitova. "Proti kšeftování s hroby se snažíme bojovat. Kromě digitalizace jsme spustili projekt Adopce významných hrobů, který se ale teprve rozjíždí," popsal Červený.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!