Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vdovy chtějí Kaplického a Brzobohatého na Vyšehradě. Hledá se místo

Jan Kaplický | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kaplický | foto: MAFRA - Ondřej Němec

PRAHA Na pražském vyšehradském hřbitově by mohl být pochovaný i architekt Jan Kaplický nebo herec Radoslav Brzobohatý. Zájem o místo na slavném hřbitově projevily jejich manželky Hana Gregorová a Eliška Kaplicky Fuchsová.

Ačkoli je o hroby na vyšehradském hřbitově velký zájem, v současné době se zde nepohřbívá. Pražská správa hřbitovů chce předejít čachrům a kupčení s volnými hroby, jako se tomu údajně dělo za minulého vedení. Obě vdovy si žádost podaly na Správu pražských hřbitovů.

Radoslav Brzobohatý (1932 - 2012)

Radoslav Brzobohatý

Jeden z nejvýznamnějších českých herců se po vyloučení z gymnázia se vyučil mechanikem pletařských strojů v Krnově. V roce 1954 dostudoval DAMU a později působil v v oblastních divadlech.

Byl dlouholetým členem Divadla na Vinohradech. V roce 2004 s manželkou Hanou Gregorovou založili Divadlo Radka Brzobohatého. Jeho syn Ondřej je herec a hudebník, z prvního manželství s Jaroslavou Kolářovou má dceru Radanu.

"Paní Gregorová a paní Kaplicky nás oslovily s tím, zdali by nebylo možné pohřbít na Vyšehradě jejich zesnulé manžele. My jsme samozřejmě souhlasili, ale vzhledem k těm nešťastným událostem s prodejem hrobů za minulého vedení to nejdříve musí projít komisí, která by o tom rozhodovala spolu s námi," řekl serveru Lidovky.cz ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený.

Citlivé téma nechtěla s redakcí rozebírat ani jedna z vdov. "Informaci potvrzuji," napsala stručně serveru Lidovky.cz filmová producentka Eliška Kaplicky Fuchsová. Manželka Radoslava Brzobohatého svou žádost o hrob nechtěla komentovat. "Vůbec se k tomu nechci vyjadřovat," řekla serveru Lidovky.cz herečka Hana Gregová.

Rozhodovat by měla komise

Oficiální jednání ale zatím nezačala. Správa pražských hřbitovů a pražský magistrát totiž chtějí nejdříve ustanovit komisi, která rozhodne, kdo na vyšehradském hřbitově uvolněná místa dostane.

"Komise je potřeba hlavně z toho důvodu, aby se předešlo netransparentním prodejům hrobů. Chceme se také vyhnout tomu, aby rozhodnutí, kdo bude na Vyšehradě pohřbený, nebylo napadnutelné. Obě tato jména jsou ale natolik věhlasná, že nikdo snad nebude pochybovat o tom, jestli na vyšehradský hřbitov patří, či nikoli," vysvětluje Červený.

Kaplický si navrhl vlastní náhrobek

V případě Kaplického se jedná o další unikum, který by si mohl slavný hřbitov připsat. Světoznámý architekt si před smrtí navrhl vlastní náhrobek. "Pokud by komise rozhodla, že hrob, o který se nikdo nestará, nemá nijak významný náhrobek, nebylo by od věci postavit panu Kaplickému takový, který si sám navrhl," doplnil Červený. 

Na vyšehradském hřbitově jinak platí v tuto chvíli stop stav. "Začali jsme o komisi sice jednat, ale zatím je to v prvopočátcích. Než stanovíme jasná pravidla, nebude žádné žádosti vyhověno a hroby na Vyšehradě se nebudou obsazovat," řekl serveru Lidovky.cz náměstek primátora odpovědný za pohřebnictví Ivan Kabický.

Situaci komplikuje také fakt, že vyšehradský hřbitov v současné době nemá ředitele. Na tento post bude magistrát vypisovat výběrové řízení. "Do doby než bude nový ředitel vybrán, plánujeme zřídit komisi, která bude mít jistý vědecký, kulturní a společenský mandát," vysvětlil Kabický.

Jan Kaplický (1937 - 2009)

Jan Kaplický.

Jan Kaplický byl český architekt, po emigraci v roce 1968 žil ve Velké Británii. Společně s Davidem Nixonem založil architektonické studio Future Systems. Za stavbu Lord's Media Centra na londýnském kriketovém stadionu dostal nejprestižnější britskou cenu za architekturu Stirling Prize. Komě architektury a designu se věnoval také navrhování šatů. Učil na univerzitách ve Velké Británii, Francii a Německu.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...