Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brzobohatý zemřel uprostřed práce. Lidé zapalují svíčky

Magazín

  12:39aktualizováno  17:05
PRAHA - Den před svými osmdesátými narozeninami zemřel Radoslav Brzobohatý, známý divadelní a filmový herec. Letos byl v televizní anketě TýTý uveden do Dvorany slávy. Brzobohatý prý zemřel náhle, uprostřed práce.

Radoslav Brzobohatý foto: ČTK

Jen několik hodin po smrti herce Radovana Brzobohatého začínají lidé spontánně přicházet k jeho divadlu v Opletalově, aby vzdali hold jeho památce. "Prozatím jsme do výlohy dali fotografie a oznámení o úmrtí, lidé z ulice sem nosí květiny a zapalují svíčky," řekl serveru Lidovky.cz zdroj z Divadla Radka Brzobohatého.

PSALI JSME:


Zda v divadle proběhne pietní akce zatím není známo, Brzobohatého manželka herečka Hana Gregorová se k tomu nevyjádřila.

"Podstoupil dvě operace a víme, že měl bolesti, ale mysleli jsme si, že už se to lepší. Do divadla volá spousta lidí, ale víc jim zatím neříkáme," uvedl zdroj z divadla.

Život Radoslava Brzobohatého

  • Narodil se 13. září 1932, v obci Vrútky
  • Po vyloučení z gymnázia se vyučil mechanikem pletařských strojů v Krnově
  • V roce 1954 vystudoval DAMU, působil v oblastních divadlech
  • Od roku 1967 byl členem Divadla na Vinohradech
  • V roce 2004 s manželkou Hanou Gregorovou založili Divadlo Radka Brzobohatého
  • Jeho syn Ondřej je herec a hudebník, z prvního manželství s Jaroslavou Kolářovou má dceru Radanu

"Odešel obrovskej chlap a velikej herec," komentovala pro ČTK úmrtí svého kolegy Veronika Freimannová, která se po jeho boku objevuje v seriálu České televize Vyprávěj. "Ještě včera jsme točili," dodala.

Pan herec

První velkou vlnu popularity přinesla Brzobohatému role Martina Edena v televizním přepisu románu Jacka Londona, v šedesátých letech zazářil i například v komedii Ladislava Rychmana Dáma na kolejích či válečné tragédii Martina Friče Hvězda zvaná Pelyněk.

Sám za své největší úspěchy pokládá trojici filmů Atentát Jiřího Sequense, Ucho Karla Kachyni a Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného.

Podívejte se na ukázku z filmu Vrásky z lásky, kde si Brzobohatý zahrál hlavní roli.

Brzobohatý byl znám svou láskou k Valašsku, kde prožil dětství. Tam se po válce usadila jeho rodina, když opustila slovenské Vrútky, kde se narodil.

Poslední rozhovor pro LN z letošního února

Radoslav Brzobohatý se rozpovídal o své herecké dráze a zrekapituloval celý svůj život.

... LN Tím jste přežil svou smrt poprvé – ale Vojtěch Jasný vám prorokoval tři podobné události během čtyřiadvacet hodin…

Ve tři ráno přijeli hasiči, tak jsem se vypravil přes údolí ke svému kamarádovi, herci Vláďovi Krškovi; na spáleništi už jsem byl zbytečný a u něj se ještě svítilo. Sedl jsem do auta, a jak se blížím k železniční trati, vidím, že je nějaká rozkopaná. Dobrzdil jsem těsně před první haldou navršené hlíny a v následující chvíli se kolem přehnal vlak – jak tam spravovali koleje, tak asi přesekli přívod elektrického proudu k výstražné signalizaci. V ten okamžik mi to bylo jasný – naplňuje se proroctví, které z hvězd vyčetl Vojta Jasný. S jedinou myšlenkou na třetí smrtelné nebezpečí jsem šťastně dorazil k Vláďovi. Všechno jsem mu odvyprávěl, ale ten mě akorát seřval, že jsem z Vojty úplně zblbnul, že jsou to všechno hovadiny. Druhý den jsem se vydal do Prahy a celou cestu trpěl utkvělou představou, že mi v okolí zadního kola něco bouchá. Nakonec jsem si namluvil, že už jsem z Vojtova proroctví dočista zblbnul, a spokojeně dojel až na Palmovku, kde mi na křižovatce upadlo levé zadní kolo.

Celý rozhovor s Radoslavem Brzobohatým si můžete přečíst ZDE.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!