Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Brzobohatý zemřel uprostřed práce. Lidé zapalují svíčky

Lidé

  12:39aktualizováno  17:05
PRAHA - Den před svými osmdesátými narozeninami zemřel Radoslav Brzobohatý, známý divadelní a filmový herec. Letos byl v televizní anketě TýTý uveden do Dvorany slávy. Brzobohatý prý zemřel náhle, uprostřed práce.

Radoslav Brzobohatý foto: ČTK

Jen několik hodin po smrti herce Radovana Brzobohatého začínají lidé spontánně přicházet k jeho divadlu v Opletalově, aby vzdali hold jeho památce. "Prozatím jsme do výlohy dali fotografie a oznámení o úmrtí, lidé z ulice sem nosí květiny a zapalují svíčky," řekl serveru Lidovky.cz zdroj z Divadla Radka Brzobohatého.

PSALI JSME:

Zda v divadle proběhne pietní akce zatím není známo, Brzobohatého manželka herečka Hana Gregorová se k tomu nevyjádřila.

"Podstoupil dvě operace a víme, že měl bolesti, ale mysleli jsme si, že už se to lepší. Do divadla volá spousta lidí, ale víc jim zatím neříkáme," uvedl zdroj z divadla.

Život Radoslava Brzobohatého

  • Narodil se 13. září 1932, v obci Vrútky
  • Po vyloučení z gymnázia se vyučil mechanikem pletařských strojů v Krnově
  • V roce 1954 vystudoval DAMU, působil v oblastních divadlech
  • Od roku 1967 byl členem Divadla na Vinohradech
  • V roce 2004 s manželkou Hanou Gregorovou založili Divadlo Radka Brzobohatého
  • Jeho syn Ondřej je herec a hudebník, z prvního manželství s Jaroslavou Kolářovou má dceru Radanu

"Odešel obrovskej chlap a velikej herec," komentovala pro ČTK úmrtí svého kolegy Veronika Freimannová, která se po jeho boku objevuje v seriálu České televize Vyprávěj. "Ještě včera jsme točili," dodala.

Pan herec

První velkou vlnu popularity přinesla Brzobohatému role Martina Edena v televizním přepisu románu Jacka Londona, v šedesátých letech zazářil i například v komedii Ladislava Rychmana Dáma na kolejích či válečné tragédii Martina Friče Hvězda zvaná Pelyněk.

Sám za své největší úspěchy pokládá trojici filmů Atentát Jiřího Sequense, Ucho Karla Kachyni a Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného.

Podívejte se na ukázku z filmu Vrásky z lásky, kde si Brzobohatý zahrál hlavní roli.

Brzobohatý byl znám svou láskou k Valašsku, kde prožil dětství. Tam se po válce usadila jeho rodina, když opustila slovenské Vrútky, kde se narodil.

Poslední rozhovor pro LN z letošního února

Radoslav Brzobohatý se rozpovídal o své herecké dráze a zrekapituloval celý svůj život.

... LN Tím jste přežil svou smrt poprvé – ale Vojtěch Jasný vám prorokoval tři podobné události během čtyřiadvacet hodin…

Ve tři ráno přijeli hasiči, tak jsem se vypravil přes údolí ke svému kamarádovi, herci Vláďovi Krškovi; na spáleništi už jsem byl zbytečný a u něj se ještě svítilo. Sedl jsem do auta, a jak se blížím k železniční trati, vidím, že je nějaká rozkopaná. Dobrzdil jsem těsně před první haldou navršené hlíny a v následující chvíli se kolem přehnal vlak – jak tam spravovali koleje, tak asi přesekli přívod elektrického proudu k výstražné signalizaci. V ten okamžik mi to bylo jasný – naplňuje se proroctví, které z hvězd vyčetl Vojta Jasný. S jedinou myšlenkou na třetí smrtelné nebezpečí jsem šťastně dorazil k Vláďovi. Všechno jsem mu odvyprávěl, ale ten mě akorát seřval, že jsem z Vojty úplně zblbnul, že jsou to všechno hovadiny. Druhý den jsem se vydal do Prahy a celou cestu trpěl utkvělou představou, že mi v okolí zadního kola něco bouchá. Nakonec jsem si namluvil, že už jsem z Vojtova proroctví dočista zblbnul, a spokojeně dojel až na Palmovku, kde mi na křižovatce upadlo levé zadní kolo.

Celý rozhovor s Radoslavem Brzobohatým si můžete přečíst ZDE.

Autor: