Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na začátku bylo týrání...

Česko

  15:10
BRNO - Ten případ se k policii a na veřejnost dostal jen náhodou. Na začátku byl „soused“, díky němuž se dal případ do pohybu. Muž na své elektronické dětské „chůvičce“ naladil 7. května videosignál z vedlejšího domu v Kuřimi, kde bydlela Klára Mauerová a tři děti: osmiletý Ondřej, desetiletý Jakub a třináctiletá dívka Anna. Poslechněte si: Co řekla B. Škrlová v rozhovoru pro LN

Barbora Škrlová v Kodani před sochou Malé mořské víly. foto: Tomáš HájekLidové noviny

Na záběrech z malé místnosti bez oken uviděl nahé dítě s rukama spoutanýma za zády. Ohlásil to policii, která krátce poté v domě zasáhla. Přes protesty Kláry i její sestry Kateřiny otevřela komoru pod schody a osvobodila z pout osmiletého chlapce.

Na světlo se tak vyplul jeden z nejkomplikovanějších a nejsledovanějších případů týrání dětí. Na kauzu týrání osmiletého Ondřeje z Kuřimi brzy navázal záhadný příběh „dívky Anny“.

Případ Ondřej a Anička

Už v březnu 2007 údajnou Annu soudkyně Jaroslava Rezová svěřila nepravomocně do péče Kláry Mauerové. Soud dívce přidělil i jméno a datum narození. Začátkem června však Krajský soud v Brně toto rozhodnutí zrušil, protože soudkyně vůbec neměla případ řešit. Dívka tak po právní stránce přestala existovat.

9. května policie zadržela Kláru Mauerovou, která údajně nejméně půl roku týrala svého osmiletého syna Ondřeje. Skončila ve vazbě a soud svěřil údajnou Annu a oba syny Mauerové do péče azylového zařízení Klokánek v Brně.

12. května v noci údajná Anna z Klokánku zmizela. Budovu zřejmě opustila ventilačním okénkem. Policie po ní začala pátrat, nejprve v okolí a později v celém Česku.

16. května se v tisku objevily informace o tom, že Anna je ve skutečnosti Škrlová, to ale přátelé Mauerových popřeli. Policie však začala tyto informace prověřovat. O týden později oznámil Jakub Patočka, šéfredaktor Literárních novin a známý Mauerových, že třináctiletá Anna prý nikdy neexistovala. Podle něj se za ni vydávala kolegyně Kateřiny Mauerové, více než třicetiletá Barbora Škrlová. 15. června se Barbora Škrlová alias Anna Mauerová objevila v doprovodu právníka na ambasádě v Dánsku.

Zatímco Klára byla umístěna do policejní cely a později do vazby, její děti našly dočasný domov v brněnském azylovém zařízení pro děti Klokánek. Právě odtamtud po dvou dnech pobytu utekla „Anička“, po které policie vyhlásila celostátní pátrání. Muži v uniformách pročesávali okolí a v případu se mezitím objevily další otazníky. Kdo vlastně byla dívka v Klokánku a bylo to skutečně dítě? První pochybnosti vznikly poté, co někteří lidé na fotografii zveřejněné policií identifikovali namísto Anny dvaatřicetiletou Barboru Škrlovou. Mezitím na veřejnost unikl policejní protokol s výpovědí Ondřeje. Vyplývá z něj, že jeho pobyt v komoře nebyl ojedinělý a že o něm zřejmě věděli i další lidé.

Včetně jeho tety Kateřiny a vychovatelky z brněnského domu dětí Paprsek, který Kateřina Mauerová vedla. V zařízení působila po nějaký čas také Barbora Škrlová. Podle kolegyň nikdy s nikým příliš nekomunikovala, bavila se pouze s Kateřinou.

S podrobnějšími informacemi přišla soudkyně Jaroslava Rezová, která v březnu rozhodovala o svěření Anny do poručnické péče Kláry Mauerové. Sestry Mauerovy dívku soudkyni představily jako nalezence, kterého rodičenarkomani ve Vsetíně svěřili do péče babičky Mauerových. Ta se údajně o dívku starala až do své smrti. Poté se sestry rozhodly, že je nezbytné dítěti bez minulosti přidělit identitu. Radila jim v tom i bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová, která přiznala, že sestry Mauerovy ji vyhledaly již loni na podzim.

Úterý 22. května bylo dnem, kdy přišly dvě šokující zprávy. Krátce poté, co prezident Václav Klaus obdržel několikastránkový dopis podepsaný „Aničkou“, rodinný přítel Mauerových Jakub Patočka přišel se zprávou, že Anna nikdy neexistovala a celou dobu se za ni vydávala Barbora Škrlová. Verzi podpořilo i zjištění policie, která expertizou DNA prokázala, že v Klokánku skutečně pobývala dvaatřicetiletá žena, nikoliv třináctiletá dívka. Vychovatelky oklamala kloboučkem naraženým do čela a plyšovou hračkou, kterou si tiskla k obličeji. Policie rozšířila pátrání: hledala již nejen Annu, ale i Barboru Škrlovou.

Kolem její osoby se pak rozehrála další linka celého zamotaného případu. Její otec, Josef Škrla, patřil k příznivcům Hnutí Grálu, to se však s ním i jeho dalšími přívrženci před jedenácti lety rozešlo. Důvod? Jejich pojetí náboženství mělo prý blízko k sektářství.

To, zda dívka Anna skutečně existovala, nepotvrdil dosud nikdo. Nějaké děvče ale muselo zřejmě podstoupit lékařské testy kvůli soudním posudkům. Například zkoušku DNA za Annu absolvovala prostřední dcera herce Viktora Skály. Ten tvrdí, že o tom nevěděl, Kateřina Mauerová si dívku na testy jen tajně vypůjčila bez vědomí rodičů. Přiznala jim to až dodatečně, krátce před tím, než ji policie zatkla a obvinila. Proč vlastně chtěla soud oklamat, nevysvětlila údajně ani Skálovým, ujistila je však, že žádná z jejich dcer „nehrála“ Annu před soudem.

Stejně jako Klára je Kateřina obviněna ze zbavení osobní svobody, Klára navíc čelí obvinění z týrání svěřené osoby. Za to jí hrozí až dvanáct let vězení, její sestře Kateřině osm.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat