Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Zlaté tretře se znovu objeví hvězdní atleti

Česko

OSTRAVA Etiopská světová rekordmanka v hodinovce Dire Tuneová, stříbrný olympionik na 800 metrů Ahmad Ismail ze Súdánu a olympijští vítězové v hodu kladivem Primož Kozmus s Oksanou Meňkovovou jsou dalšími hvězdami 48. ročníku atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava.

Tuneová, která před rokem na oválu ve Vítkovicích vytvořila světové maximum v hodinovce výkonem 18 517 metrů, bude usilovat hned o dva rekordy.

Pořadatelé jí ušili na míru běh na 20 000 metrů, v němž bude útočit na nejrychlejší čas 1:05:26,6 Keňanky Tegly Loroupeové a zároveň může vylepšit i vlastní maximum v hodinovce.

„Na této vzdálenosti se dají zvládnout obě kritéria. Jí se loňský závod hodně líbil a hned uvažovala o návratu, ale není to tak, že bychom si vytvářeli nové disciplíny kvůli světovým rekordům. Dlouhé vytrvalostní běhy už u nás mají svou tradici,“ řekl manažer mítinku Alfons Juck.

Ismail chce překonat rekord Rekord Zlaté tretry má zase na mušce stříbrný súdánský olympionik Ismail, který v zimě zaběhl na mítinku v O2 areně v Praze nejrychlejší letošní osmistovku v hale. „Zprávy, které přicházejí z tréninkového kempu súdánských běžců, mluví v souvislosti s jeho formou v superlativech. Bude útočit na rekord mítinku, který šest let vlastní Wilfred Bungei časem 1:43,24,“ řekl Juck.

Ismail bere účast v Ostravě jako součást přípravy na světový šampionát v Berlíně, kde chce získat zlato. Už na Zlaté tretře ho ale může prohnat keňský běžecký zázrak David Rudisha s osobním maximem 1:43,72.

Obvyklý předprogram mítinku, který se uskuteční 17. června, obstarají o den dříve závody v hodu kladivem, které ozdobí absolutní světová špička v čele s olympijskými vítězi Kozmusem a Meňkovovou či lídry letošních tabulek Krisztiánem Parsem a Anitou Wlodarczykovou.

Soutěž žen letos proběhne jako Trofej Kamily Skolimowské na počest polské kladivářky, která nečekaně v únoru zemřela na plicní embolii. „Do Ostravy jezdila na soutěž v kladivu pravidelně od premiéry v roce 2006. Aspoň takto jí chceme vzdát hold,“ dodal Juck.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...