Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na značky! Britové vzkřísili sokolské slety

Česko

LONDÝN/PRAHA Sokolský slet, tradiční česká společensko-sportovní přehlídka, je nyní novým koníčkem hrstky britských nadšenců. Informoval o tom včera britský list The Guardian, jehož reportérka Carlene Thomas-Baileyová se jednoho britského sletu zúčastnila.

Místo tradičního čtení nedělního tisku se někteří Britové o víkendu vydali posílit tělo i ducha do galerie ve městě Norwich. Toto zajímavé vyplnění volného času pro Brity „znovuobjevily“ dvě londýnské umělkyně Felicity Croydonová a Caroline Juppová.

Jde o bezplatnou akci, při které se dle jejich slov snoubí umění se cvičením. Na jejich webových stránkách se lze dočíst, že cvičení pocházející z tradičního hnutí České obce sokolské má přinášet především legraci a má za cíl dodat cvičencům a cvičenkám energii. Na setkání, kterého se zúčastnila i Thomas Baileyová, se sešlo okolo 40 lidí, mladých i starých, žen i mužů. „Vyhledal jsem si Sokol na internetu,“ řekl britskému listu devatenáctiletý mladík ze Suffolku, který přijel na akci se svou přítelkyní. „Našel jsem tam pár fotografií s lidmi, kteří společně cvičí, a vypadalo to jako veliká legrace,“ dodal. Jedna z organizátorek „sletu“ poté zvědavé cvičence a cvičenky přivítala slovy: „Ahoj všichni! Jsem moc ráda, že jste přišli. Postavte se na značky! Začneme!“

Pokračování na straně 10

Dokončení ze strany 1

„Vloni na jaře jsme bez povolení uspořádaly u Barbican Centre takzvaný pilotní slet. Dorazilo poměrně málo lidí, protože byla zima a kolemjdoucí si museli myslet, že jsme se zbláznili. Bylo to ale zábavné. Další slet se pak konal na začátku tohoto roku před venkovním bazénem a sportovním centrem Brockwell Lido na jihu Londýna,“ řekla Croydonová.

S původním nápadem pořádat takovéto akce ve Velké Británii přišla před dvěma lety Juppová, která se specializuje na společenské a veřejné umělecké projekty. Inspirovala se tehdy výstavou ve Victoria and Albert museum, kde byly vystaveny fotografie z československých sletů z počátku 20. století.

„Po zhlédnutí této výstavy jsem se chtěla dozvědět něco víc, a tak jsem šla do knihovny, kde jsem našla neskutečný československý archiv. Objevila jsem fantastické fotografie, na nichž mají cvičenci na kloboucích sokolí pera, protože ,sokol‘ znamená v češtině dravce, který je symbolem odvahy,“ uvedla Juppová.

„Slovo ,slet‘ znamená ,slétávání hejna ptáků‘ a je jakousi metaforou masové akce, při které se všichni sejdou a synchronně cvičí pod širým nebem. Všesokolské slety byly vyvrcholením činnosti České obce sokolské,“ dodala.

Slet, opak posilovny Juppová spatřuje ve sletu protipól k dnešní kultuře fandící fitness, kdy se lidé schovají do tělocvičny či posilovny, usednou ke svému stroji a mlčky se soustředí sami na sebe. „Opravdu to nenávidím,“ tvrdí. Proto se pokusila vzkřísit starou tradici sletů.

„Tradiční slety byly o sestavách pro masy lidí a o kráse pohybu, kterou tito lidé společnými silami vytvářeli. Proto jsem o nových sestavách musela velice pečlivě přemýšlet a promýšlet každičký krok zvlášť, protože některé pohyby jsou prostě nevhodné pro tolik lidí.“

Duo umělkyň se rozhodlo, že pro naplnění původní ideje pocitu zdraví a duševní pohody je nutné najít pro slet vždy místo, které není tmavé, je rozlehlé a hlavně - je pod širým nebem.

„Vybrali jsme tedy místa, která jsou nová, anebo ta, která mají v okolí moderní architekturu, protože přehodnocují modernistické ideály té doby. Snažíme se tím propojit architektonické světlo, prostor a otevřenost se zdravím,“ řekla Juppová. „Začínáme vždy základním protažením, poté začínají různé sestavy, běhání, pochodování a podobně,“ řekla Croydonová. „Nejlepší na předcvičování venku je fakt, že se můžete podívat na oblohu, můžete se dotknout trávy, protahovat se do dálky ke stromům, kdežto v posilovně si tohle všechno můžete pouze představovat. Lidé se také zdají daleko veselejší. Pokaždé, když vedu slet, mají cvičenci a cvičenky úsměv od ucha k uchu a to je velice pozitivní, “ dodala. Britské slety trvají přibližně hodinu a zdá se, že jsou vcelku oblíbené. „To bylo více než jen mírné zahřátí,“ řekla Susan Avenalová, jedna z účastnic nedělního sletu v Norwichi.

Pochodem chod!

„Jsem ráda, že jsem dnešek neproležela u televize, že jsem se dostala na vzduch a ještě si pěkně protáhla tělo. The British Heart Foundation uvádí, že 30minutový jogging anebo rázné pochodování, jaké jsme dělali dnes, je přesně tím typem cvičení, které vám zvýší pulz, posílí srdce a pomůže kontrolovat váhu,“ dodala nová nadšenkyně novodobých sletů.

I z reportérky Thomas-Baileyové se podle včerejšího článku britského deníku The Guardian stala po nedělním cvičení pod širým nebem fanynka Sokola. Je tedy docela pravděpodobné, že se v Británii stane ze sletů tradice.

***

„Našel jsem pár fotografií s lidmi, kteří cvičí. Vypadalo to jako velká legrace.“

Tradiční slety byly o kráse pohybu, který lidé dokázali vytvořit

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat