Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Volby 2021

Cítím se být ženou, napsal Nacher k volbám v Praze. Bojí se souboje v kleci s tygřicemi

Patrik Nacher má mít jako kritik bankovních poplatků na starosti stínový resort ochrany spotřebitele. foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Lídr pražské kandidátky ANO Patrik Nacher se cítí na politickém kolbišti poněkud osamělý. Jeho hlavními protivníky jsou těžké váhy politických stran a zároveň již značně protřelé političky. Poukázal přitom na to, že jak je v hlavním městě právě přefeminizováno, nemají se strany usilující o posilnění role žen v politice příliš čím chlubit.
  16:21

„Volby v Praze budou pikantní - jediný mezi ženami a že jich jako lídryň fakt moc není. Tak doufám, že to nebude jako vlézt do klece s tygřicemi. Paradoxně, subjekty inklinující ke kvótám, mají žen v čele kandidátek méně, než ty, které kvóty jako nefunkční mechanismus odmítají,“ tweetoval v pátek poslanec ANO, který při zveřejnění pražských kandidátek před časem žertoval, že „se cítí být ženou“.

Komentoval tak nastalou situaci v pražském boji o místa do Poslanecké sněmovny, kde je mezi ženami jediným mužem. V této „dívčí válce“ se proti němu postaví hned pět žen včetně bývalé novinářky Jany Bobošíkové, která zde zkusí své šance za Volný blok.

Krajští lídři

Přesně naruby je situace v Jihomoravském kraji, kde naopak současná ministryně Alena Schillerová zaujímá pozici jediné ženy.

Kvóty, ať už pro členy LGBT či pro ženy, jsou  momentálně aktuálním tématem. Nacher se k nim v rozhovoru pro DVTV vyjádřil odmítavě: „Opouštíme nejzákladnější přirozenou věc, ve vedení firem mají být lidé na základě schopností, a ne na základě barvy pleti nebo orientace.“

V dalším svém tweetu navíc poukazuje na nevyváženost teorie a praxe některých politických stran. Naráží tak na koalici Pirátů a STAN, na jejichž pozici lídrů stanula pouze jediná žena - Olga Richterová. „Piráti se starosty genderové kvóty příliš nenaplňují,“ okomentoval situaci na kandidátce koalice ekonom Lukáš Kovanda.

Piráti a STAN sklidili v květnu kritiku při představení svého programu nejen za mizivé zastoupení žen, ale i za prezentaci té jediné zbývající. Na fotografii zástupců stran stojí Richterová stranou a navíc je oblečena stejně jako muži - v modrých kalhotách a sáčku.

Fotografie, za kterou koalice Pirátů a Starostů nezávislých (STAN) sklidila kritiku.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš k tomu uvedl, že fotka mohla vyslat zprávu, která není úplně pravdivá: „Kritika byla například na barvu obleků nebo to, jestli měla Olga Richterová sukni. To mi přijde dost zvláštní. Zastoupení žen u nás nestojí na druhé koleji,“ reagoval.

Sama Richterová hovoří o politice s malým procentuálním zastoupením žen jako o smutné realitě: „Přála bych si rychlejší změnu, ale je to bohužel obraz české společnosti. Politika není doménou žen, zahájení kampaně bez nich je škoda. Nepředběhneme společnost a situaci, ve které jsme. Z několika posledních voleb přesto vzešla spousta úspěšných žen,“ řekla.

Byli byste pro rovné zastoupení pohlaví na kandidátkách stran?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 20. srpna 2021. Anketa je uzavřena.

Ne975
Ano97

O vyvážené zastoupení žen a můžu v politice se dlouhodobě snaží Fórum 50 %. To minulý rok připomnělo sté výročí udělení volebního práva československým ženám a připomíná, že v celosvětovém srovnání se se vyrovnanému zastoupení žen a mužů v politice nejvíce blíží státy, které uplatňují právě genderové kvóty či jiná podobná opatření.

Na svých stránkách Fórum 50 % udává, že zastoupení žen v české politice se sice mění s každými volbami, dlouhodobě se ale pohybuje pouze okolo 20 procent. Na světovém žebříčku se ze 140 zemí pohybuje Česko přibližně někde uprostřed.

Podle Indexu genderové rovnosti, který už deset let vypracovává Evropský institut pro genderovou rovnost, je Česko z 27 zemí Evropské unie nicméně téměř na chvostu, co se týče počtu žen v politice. Česko například má 80 procent ministrů. Stejně jsou na tom poměry žen a mužů v parlamentu i krajských zastupitelstvech. Evropský průměr je přitom o 10 procentních bodů více ve prospěch žen.

Fórum 50 % prosazovalo i rovnost na kandidátkách. Při minulých volbách k tomu vznikla debata mezi stranami. Pro byla jen exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD, ale jen jako dočasné opatření, a  Daniela Rázková z KDU-ČSL.

Žen ve vedení českých firem ubylo. Na devět mužů připadá jedna

„Piráti jsou proti kvótám,“ řekla tehdy jejich zástupkyně Dana Balcarová. „Když jde někdo do politiky, víme, že to není selanka,“ odmítla tehdy zvýhodňování žen poslankyně KSČM  Miloslava Vostrá.

Nynější předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová kladla důraz na to, že je důležitější, aby na kandidátkách byli hlavně kvalitní lidé.

Autor: