Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Nad ČEZ se začali slétat supi

Česko

Martin Roman se před volbami bojí. Problém mu dělá komando na černé odběry i ztráta podpory od ČSSD

PRAHA Tlak na vedení státem ovládané energetické společnosti ČEZ ještě nikdy nebyl tak silný a intenzivní jako v těchto týdnech a dnech. Generální ředitel firmy Martin Roman teď horečně řeší skandál spojený s komandem na potírání černých odběrů elektřiny a jeho nekonzistentní postup v této věci naznačuje, že má strach. „Je před volbami, a on se bojí atomového výbuchu, který volby v tomto státě přinesou,“ říká člověk, který dění v české energetice dlouhodobě sleduje, ale jako většina lidí z této branže odmítá mluvit na jméno.

Videozáznamy ze zásahů Oddělení netechnických ztrát, jak se úderka společnosti ČEZ oficiálně jmenuje, však nejsou jedinou frontou, kde teď vedení ČEZ musí odrážet útoky. V Bruselu pokračuje vyšetřování evropského antimonopolního úřadu, který podezřívá ČEZ ze zneužívání dominantního postavení na českém energetickém trhu. A situace se mění i na politické scéně, kde se firma dosud mohla spolehnout na plnou podporu dvou hlavních politických stran. ODS zatím Romana plně podporuje, ale v ČSSD se situace pomalu mění. Část sociálních demokratů totiž vidí firmu jako finanční zdroj pro řešení problémů s plněním státní pokladny. K tomu také v ČSSD vzrostl vliv důlní společnosti Czech Coal, která vede se společností ČEZ vleklý spor o ceny uhlí. Elektroměry za 12 miliard Vúterý 9. února vyrazila šéfka politické strany Suverenita Jana Bobošíková před sídlo Poslanecké sněmovny na pražské Malé Straně. Spolu s někdejší členkou ČSSD Janou Volfovou před vchodovými dveřmi zastavovala poslance a ministry přicházející na schůzi dolní komory parlamentu a žádala je o podpis petice vyzývající politiky, aby si na ČEZ došlápli. „Žádáme vládu a Parlament ČR, aby začaly rozhodně uplatňovat akcionářská práva českého státu ve společnosti ČEZ,“ píše se v petici, kterou podle Bobošíkové podepsalo osm poslanců, mezi nimi například Karel Šplíchal, Anna Čurdová, Martin Bursík a Kateřina Jacques. Většina oslovených však petici podepsat odmítla, a někteří to dokonce textovými zprávami iniciativně oznámili přímo na mobilní telefon Martina Romana. Přesto má šéf ČEZ mnoho důvodů se Bobošíkové bát. S Janou Volfovou se totiž k Suverenitě přidal i bývalý policista a právník Jan Rytíř, který od roku 2007 zastupuje klienty obviněné z krádeží elektřiny. A byl to právě Rytíř, kdo na veřejnost pustil videozáznamy zásahů jednotky ČEZ. Po jejich zveřejnění Roman nejprve zvolil konfrontační taktiku a zásahy obhajoval, po dvou týdnech však otočil a činnost komanda zastavil. Podle informací LN se totiž dozvěděl, že existují další videa, která Rytíř postupně hodlá zveřejňovat v médiích.

Bobošíková navíc dává jasně najevo, že kdyby se její strana dostala do parlamentu a podílela se na sestavování vlády, bude trvat na odvolání současného vedení ČEZ. Podle některých informací se na tom dokonce dohodla s akcionářem společnosti Czech Coal Pavlem Tykačem. To však Bobošíková striktně odmítá. „Je to naprostá hloupost,“ říká šéfka Suverenity.

Pokračování na straně 13

Dokončení ze strany 1

Bobošíková však potvrzuje, že ve vedení ČEZ by ráda viděla změny. „Nemá to formu podmínky, ale slíbili jsme to občanům, takže to budeme chtít splnit,“ říká a dodává, že to rozhodně není na objednávku konkurence ČEZ. „My nekopeme za žádnou lobbistickou skupinu, kopeme za občany. Ať si na to pánové laskavě zvyknou,“ tvrdí Bobošíková. Úzké vztahy s advokátem Rytířem má však i lobbista Petr Cibulka, který by se společností ČEZ rád obchodoval. Cibulka také stojí za Spolkem proti nemravným cenám elektrické energie (SPONEL), který vedení ČEZ dlouhodobě kritizuje.

SPONEL už dříve vyzval ČEZ, aby nakoupil tzv. inteligentní elektroměry, které umožňují lepší kontrolu spotřeby a plateb za elektřinu. Věc má však jeden háček, ČEZ by musel utratit asi 12 miliard korun, které Roman utratit nechce. Podle informací, které kolují mezi pražskými lobbisty, měl také Cibulka Romanovi v důvěrném rozhovoru říct, že mu šéf ČEZ dluží peníze, o něž přišel sesazením Vlastimila Tlustého z postu ministra financí. Cibulku si totiž Tlustý přivedl na finance jako poradce. „Topolánek je tvůj kamarád a popravil mi Vlastu. Takže mi dlužíš tři sta milionů,“ řekl údajně Cibulka. Ten však něco podobného popírá. „Slyšel jsem, že se to povídá. Ale je to hloupost. Jen jsme jim ukázali plán na zavedení inteligentních elektroměrů a oni nám řekli, že to nechtějí. To je vše,“ říká Cibulka.

Zaleží na Janstovi Aktuální otázkou je i to, jakou podporu má dnes Roman mezi vlivnými lidmi ze sociální demokracie. Například šéf Národohospodářské komise ČSSD Jan Mládek říká, že strana nemá k vedení ČEZ žádné výhrady. „Zatím nevidím důvod, proč by se mělo něco ve vedení ČEZ měnit,“ řekl v rozhovoru pro LN.

Existují však i jiné signály. Například to, že na nedávném křestu dcery Jiřího Paroubka byl v roli kmotra vlivný sociální demokrat ze severních Čech Petr Benda.

O něm se v kraji povídá, že má stále blíže ke společnosti Czech Coal, a právě to může být i za změnou Paroubkova stanoviska k prolomení těžebních limitů na dole ČSA, který patří do skupiny Czech Coal.

Důležité však nakonec bude, jak se k vedení ČEZ postaví nejvlivnější sociální demokrat Miroslav Jansta, který má v ČSSD výmluvnou přezdívku „Předseda“. Právě ten totiž Romanovi před lety pomohl do ředitelského křesla, a když se rozhodne, může ho díky svým silným vazbám na ODS také vyměnit.

Dalším nebezpečím pro Martina Romana je v tomto kraji kandidatura Miloše Zemana. Kromě toho, že pro Zemana donedávna pracoval Petr Cibulka, je v jeho týmu i Jaroslav Foldyna, o němž se mluví jako o příznivci Czech Coalu. Jedinou spolehlivou stranou je tak dnes pro vedení ČEZ jen ODS, jejíž ekonomický expert a kandidát na ministra financí Martin Kocourek je předsedou dozorčí rady ČEZ.

Samostatnou kapitolou je vliv společnosti Czech Coal na současnou vládní administrativu. Své dlouholeté přátelství se šéfem dozorčí rady Czech Coalu Janem Dobrovským ostatně nedávno přiznal i premiér Jan Fischer. Původní nepřátelský vztah premiérových poradců ke společnosti ČEZ však podle informací LN v uplynulých týdnech poněkud povolil. Vedení ČEZ potěšil i nedávný spor mezi Fischerem a Bursíkem kvůli stažené novele horního zákona, která zjednodušovala odpisy uhelných zásob, což se společnosti Czech Coal vůbec nelíbilo. „Není nic příjemnějšího, než když se do sebe pustí dva naši nepřátelé,“ řekl LN zdroj ze společnosti ČEZ.

Kdo je tady gigant?

Posledním velkým problémem Martina Romana v nepřehledné předvolební době zůstává nedávná antimonopolní razie bruselských úředníků.

Vedení ČEZ je sice skálopevně přesvědčeno, že úředníci žádné důkazy najít nemohli, neboť ČEZ své dominantní postavení nezneužívá, ale k čemu nakonec komisaři dospějí, je ve hvězdách. Například konzultační společnost Candole Partners, mezi jejíž klienty patří i někteří konkurenti ČEZ, v těchto dnech dokončila analýzu, jejíž závěry pro ČEZ nevyznívají moc pozitivně. Analytici z Candole Partners ve své třicetistránkové studii došli k tomu, že „český trh s elektřinou má ke konkurenčnímu trhu daleko“, což je otázka, na níž se zaměřují i bruselští komisaři. Studie také zpochybňuje tvrzení, že je ČEZ silným regionálním hráčem, které se stalo mantrou politiků obhajujících současné vedení ČEZ. „Zahraniční akvizice tvoří deset procent z hodnoty podniku. Jejich výnos je přitom na úrovni nebo pod průměrem energetického sektoru, ale stále mnohem níž než výnosy z domácích aktiv,“ stojí ve zprávě. Pokud dojde Evropská komise ke stejnému závěru, budou se dít v české energetice velké věci, ať už bude společnost ČEZ řídit Martin Roman, nebo někdo jiný.

***

Důležité však bude, jak se k vedení ČEZ postaví nejvlivnější sociální demokrat Miroslav Jansta

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!