Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Nad Evropou se schová Slunce

Česko

BERLÍN/PRAHA Sotva dnes ráno vyjde Slunce, začne opět mizet. Evropa včetně České republiky se totiž dočká částečného zatmění, které bude postupovat od severní Afriky přes evropský kontinent až do Střední Asie.

Měsíc nezakryje sluneční kotouč úplně – nejvíce to bude z 86 procent ve Švédsku na pobřeží Botnického zálivu. Nad Českou republikou to bude o trošku méně, pár minut před půl desátou by se mělo vytratit maximálně 79 procent slunečního kotouče.

Podle meteorologů budou u nás nejlepší podmínky pro sledování částečného zatmění na jihu Moravy, kde se v tuto dobu očekává jasné počasí. Dobrá viditelnost se čeká také na Vysočině a na Šumavě. Zatmění Slunce nastává v okamžiku, kdy se Měsíc nachází mezi Sluncem a Zemí v jedné přímce s oběma tělesy. Experti varují, že i při neúplném zatmění, jako má být to dnešní, může pozorování nechráněným zrakem poškodit sítnici. Oči je proto nutné chránit například svářečským filtrem, několika vrstvami osvíceného a vyvolaného černobílého negativního filmu, popřípadě speciální pokovenou fólií. Zakoupit je také možné speciální brýle. Za nevhodné považují astronomové sklo začazené plamenem svíčky, negativní barevný film či fotografický filtr. Při použití dalekohledu je nezbytné použít speciální filtr.

Úplné zatmění v Česku?

Až v roce 2135 Nejstarší zprávy o zatmění Slunce pocházejí z Egypta, starověké Asýrie a Číny, kde považovali zatmění za předzvěst nepříznivých událostí.

Spatřit úplné zatmění Slunce v tomtéž místě je možné v průměru jednou za 360 let. Praha má však na úplná zatmění smůlu. Za poslední tisíciletí došlo pouze ke třem, v letech 878, 1415 a 1706. Příští nastane 7. října 2135.

Další částečné zatmění bude možné z Česka pozorovat 20. března 2015.

Obrázek

Zatmění Slunce 4. ledna 2011 bude v Česku pozorovatelné jako částečné

AU AV ČR, ČTK / ŠIMON / LN

Autor: