Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

„Nad komentáři pana Klause se usmívám“

Česko

V EU není silný Brusel, ale naopak národní státy, říká pro LN Péter Balázs, nový maďarský ministr zahraničí.

* LN Otázka lidí takřka na celém světě je, kdy skončí ekonomická krize. Kdy skončí v Maďarsku?

Maďarská ekonomika je jen malým kouskem světové ekonomiky, která se pohybuje jako jeden celek. Jsme velice závislí na vývoji německé ekonomiky. Podíl Německa je asi čtyřicet procent.

* LN V Německu vláda předpokládá, že po tomto velice špatném roce bude ten příští už zase normální. Sdílíte tento optimismus?

Skutečností je, že jsme v minulých měsících dosáhli dna a že to co přijde, musí být už lepší.

* LN Co jde za rok ve funkci, který máte před sebou, udělat v maďarské zahraniční politice?

Zahraniční politika je takovou permanentní stavbou. Udělám, co bude možné, abych zlepšil image a prestiž Maďarska, které ztratilo část své předchozí dobré pověsti.

* LN Co například zlepšení vztahů Maďarska se Slovenskem?

Unie má jeden zářný příklad a to jsou francouzskou-německé vztahy a všichni si myslí, že tento model lze napodobit. Ale zapomínají na to, že vznikl až po válce, což znamenalo, že pro jeho uskutečnění byl třeba předchozí konflikt. Pokud chceme německo-francouzský model uskutečnit, musíme si také uvědomit, kolik to stálo Francouze a Němce úsilí, mnoho investic, vytvořili mnoho společných firem, natočili spoustu filmů, učí se vzájemně své jazyky, atd. Také my musíme začít něco dělat. Pokud jde o Slováky a Maďary, tak zjistíte, jak hodně toho máme společného. Máme dokonce i stejné písně, podobnou kuchyni, hudbu, tance, spoustu věcí. Máme společné historické dědictví, jen naše jazyky se velice liší. Ale v principu by naše smíření mělo být daleko jednodušší, než Francouzů a Němců, kteří mezi sebou tvrdě válčili. Bitvy mezi Slováky a Maďary byste hledali těžko. Druhým bodem, o němž bych se zmínil, je skutečnost, že EU nemá žádné sankce proti krokům, které jdou proti smíření, proti těm, kteří tento model poškozují. Testem byl Jörg Haider v Rakousku v roce 2001. Extrémní pravice byla ve vládě a EU se zmohla jen na nešťastnou akci v podobě jakýchsi sankcí.

* LN Je možné přirovnat Jörga Haidera k šéfovi vládní Slovenské národní strany Jánu Slotovi?

Ano, jsou tam některé podobnosti. Také tato strana hraje na nacionalistickou kartu a získává svoji popularitu útoky na jiný národ...

* LN Jak hodnotíte české předsednictví a jak velkým problémem je pád Topolánkovy vlády uprostřed předsednictví?

Každé předsednictví je možné hodnotit až na jeho konci, ne uprostřed. Pokud jde o to, co vstoupí do historie, pak to jsou především nečekané situace. Co si zapamatuje svět z francouzského předsednictví? Jak Sarkozy reagoval na ruskogruzínský konflikt.

* LN Česko přidělává EU problémy také zdlouhavou ratifikací Lisabonské smlouvy. Maďarsko je zemí srovnatelnou. Proč se u vás o Lisabonu nevedly žádné spory a byl rychle ratifikován?

My se stále ještě nacházíme na konci EU, někteří naši sousedé jsou členy unie, někteří ne. Máme proto srovnání, jak se žije lidem v zemích, které nejsou členy unie a jež jsou, co znamená být v unii, a nebo v ní nebýt. A výsledek je jednoznačný. Je stokrát lepší být v Evropské unii než v ní nebýt. Česko je šťastnou zemí, která se ocitla uprostřed EU. Navíc, takové Německo, to má vždy na výběr, jestli podnikne nějaký krok jako součást unie, nebo samo za sebe - protože je nejen členem unie, ale také velmocí. Může se rozhodovat mezi německou a unijní vlajkou. Země naší velikosti tyto možnosti nemají. Nemáme šanci na stejný úspěch s podporou EU, nebo bez ní.

* LN Takže při ratifikaci Lisabonu se rozhodujeme, zda chceme, nebo nechceme být v EU?

Já se někdy usmívám, když čtu některé komentáře k Lisabonské smlouvě, včetně těch od pana Klause, že evropské instituce získají moc a budou v unii dominovat. Pokud byste pracovali v Evropské komisi v Bruselu, měli byste zcela opačné pocity. Že to jsou členské státy, které všemu dominují. Že Evropská komise proti vůli členských států nezmůže vůbec nic. Ne Brusel, ale členské státy jsou extrémně silné.

lidovky.cz Celý rozhovor je na * www.lidovky.cz/svet

***

Péter Balázs maďarský Telička

Péter Balázs (67) je jeden z nejzkušenějších maďarských diplomatů. Byl státní tajemník ministerstva zahraničí, předtím velvyslanec v Dánsku a v Německu a poté při EU. V roce 2004 se stal prvním maďarským eurokomisařem. Podobně jako Čecha Pavla Teličku ho však vystřídal politik - šéf diplomacie Lázsló Kovács.

Autor: