Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nad stověžatou Prahou se vznášely balony

Česko

PRAHA Jako svátek horkovzdušných a plynových balonů by se dal označit uplynulý víkend v hlavním městě. Akci při příležitosti 40. výročí vůbec prvního vzletu připravili nadšenci z Balonklubu Praha.

„Koráby nebes“ v sobotu startovaly z pražské Letenské pláně. Odtud vzlétly kromě dvanácti horkovzdušných balonů i dva plynové. „Je to krásný zážitek. Hlavně vzácný. Plynové balony jsou takové rolls-royce mezi balóny,“ řekla Jana Bartošová, která je balonovou pilotkou bezmála 40 let. Sama prý v plynových balonech začínala. „Stavěli jsme si je sami. Dnes jsou ale příliš drahé,“ uvedla Bartošová.

Podle účastníků setkání je balonový let zcela výjimečný pocit. „Přitahuje svou romantikou a je to něco kouzelného. Tím, že balon letí rychlostí větru a směrem po větru, v balonu nefouká. Máte pocit, že jste středem vesmíru. Je tam absolutní klid, a přitom krajina pod vámi mírně pluje. Je to povznášející pocit. Opravdu vzduchoplavba,“ popsal své emoce Vladimír Lacina z Balonklubu.

Zatímco v minulosti prý museli českoslovenští piloti „bojovat“ o každý vzlet, je současná situace závislá zejména na financích. „Balonů je spousta a jsou otevřené hranice. Létá se i do zahraničí. Změnily se také materiály i způsob létání. Není problém balon vyrobit, nebo jej opravit,“ doplnil Lacina. Zároveň upozornil, že cena horkovzdušného balonu se pohybuje okolo 1,5 milionu korun a plynové přijdou až na půl milionu. Oslavy jubilea budou zakončeny dnes brzy ráno. Poslední balony vzlétnou krátce po sedmé hodině.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...