Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nadace chce vypsat národní sbírku na blob

Česko

PRAHA „Národ sobě III“ - zní zatím jen pracovní název sbírky, kterou chce ve prospěch nové Národní knihovny vyhlásit Evropská nadace R. M. Rilke. Postavení nové budovy podle návrhu Jana Kaplického bude moci veřejnost finančně podpořit od příštího týdne. „Sbírka nemá být žádným patetickým gestem. Jenom jako nadace budeme nahrazovat stát, který není schopen najít peníze na kulturní dědictví,“ uvedl předseda správní rady nadace Jiří Kostelecký.

Náklady na knihovnu vyšplhají na zhruba 3,2 miliardy korun. Původně měla budova stát dvě miliardy, taková cena byla ale odhadnuta už před třemi lety, kdy byly levnější stavební práce. Podle Kosteleckého se nadace bude v podpoře blobu angažovat, ať bude stát kdekoliv. „Peníze se v každém případě použijí ve prospěch Národní knihovny, ať již na stavbu nebo výzdobu - například nějakou sochu. Pokud by se nová budova nestavěla vůbec, peníze bychom lidem vrátili,“ řekl Kostelecký. Snahy jeho nadace podle něj podpořil například herec a režisér Jan Kačer či výtvarník Jan Brabenec. Kostelecký se sbírku chystá oficiálně vyhlásit příští týden, až bude mít povolení ministerstva vnitra. Všechny podrobnosti pak zveřejní na internetových stránkách www.rilke.cz.

Podle nedávných vyjádření ministra kultury Václava Jehličky vládní rozpočet s penězi na realizaci Kaplického chobotnice jednoduše nepočítá. Peníze původně slíbila vláda Jiřího Paroubka, a to ze zrušeného Fondu národního majetku (FNM). Podle ministerstva kultury ale není tehdejší usnesení v souladu s částí zákona o FNM. Peníze z něj totiž lze použít jen na obnovu památek.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat