Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zemanová končí s nadací, poslala ji do likvidace. Dlouho nevykazovala činnost

Ivana Zemanová a Miloš Zeman foto: Profimedia.cz

Nadační fond Ivany Zemanové je v likvidaci. Redakce iDNES.cz to zjistila z obchodního rejstříku. Z něj rovněž vyplývá, že likvidace započala nyní v září. Redakce iDNES.cz současně oslovila advokáta Jana Vondráčka, který asi od poloviny srpna zastupuje v nadaci bývalou první dámu, tedy Ivanu Zemanovou. Vondráček likvidaci nadace potvrdil.
  14:03aktualizováno  16:12

Redakce iDNES.cz opakovaně upozornila na aktivity Nadačního fondu Ivany Zemanové. Mimo jiné poukázala na to, že jsou pochyby o jejím fungování. Činnost totiž vykázala naposledy loni v únoru, a to na Facebooku. Od té doby nic.

Podle poslední výroční zprávy, která je za rok 2021, však nadace stále získávala dary. Výroční zpráva či účetní závěrka za rok 2022 ale zatím chybí.

Zemanová předala plnou moc

Ve veřejném rejstříku se navíc 11. září objevil notářský zápis. V něm je uvedeno, že Ivana Zemanová předává pro své zastupování v roli zakladatelky a členky správní rady v nadaci plnou moc advokátovi Janu Vondráčkovi.

„Zmocněnec je oprávněn ke všem právním i jiným jednáním, které může zmocnitel jako zakladatel i jako člen správní rady Nadačního fondu činit, a to včetně zápisu do nadačního rejstříku,“ stojí dále ve veřejně dostupném dokumentu.

Nadační fond Ivany Zemanové v likvidaci. | foto: iDNES.cz

Ohledně nadace redakce požádala o vyjádření i advokáta Jana Vondráčka. „Jak vyplývá z výpisu z nadačního rejstříku, nadační fond v likvidaci je. Rovněž důvod likvidace vyplývá z výpisu z nadačního rejstříku, je jím naplnění účelu nadačního fondu,“ uvedl pro iDNES.cz Vondráček.

Účelem nadačního fondu byla podle zakládacích dokumentů ochrana lidských práv nebo jiných humanitárních hodnot, ochrana životního prostředí, kulturních památek a tradic a rozvoj vědy a vzdělávání. „Nadační fond vyvíjí činnost po celém území České republiky,“ doplňuje dokument. Jak se však podařilo dané cíle naplnit, není redakci známo.

Nadace Ivany Zemanové dříve své aktivity veřejně sdílela. Její facebooková stránka je plná fotografií a příspěvků o angažovanosti organizace. Obdobně o činnosti informovala i samotná stránka nadace. Všechny příspěvky však končí 20. prosincem roku 2021. Od té doby nevykazuje žádnou viditelnou činnost. Pouze 3. února 2022 zveřejnila fotografii na Facebooku u charity v Chrudimi, avšak bez jakéhokoliv popisku.

Redakce iDNES.cz v minulosti opakovaně žádala nadaci o vyjádření. Její zástupkyně, která je stále uvedena jako jediný kontakt na webu, Vladimíra Víšková, však v minulosti zaslala pouze stručnou odpověď: „Dlouhodobým cílem Nadačního fondu Ivany Zemanové není veřejná prezentace, ale aktivní pomoc.“

Zaregistrovali jste nějakou činnost nadace první dámy?

Ano53
Ne2270

Neviditelná první dáma

Redakce také v minulosti upozornila na nečinnost nadace bývalé první dámy, a to především s ohledem na válku na Ukrajině a do Česka přicházející válečné uprchlíky. Tehdy zástupkyně nadace Víšková v odpovědi pro iDNES.cz, kterou poslala po zhruba měsíci urgování, zdůraznila, že nadace pomáhá.

„Paní Zemanová se osobně zapojuje do konkrétní pomoci konkrétním uprchlíkům,“ řekla tehdy pro iDNES.cz Víšková s tím, že dlouhodobě nadace zastává filozofii, že „pomoc je věcí srdce a nikoli veřejné prezentace“. „Pokud jste očekávala odpověď opačného znění, je nám líto, že jsme vás zklamali,“ dodala tehdy.

Zemanová přitom v roce 2014 pro MF DNES pronesla, že k založení nadace ji přesvědčily především smutné statistiky. „Mým hlavním cílem bude pomoc ohroženým dětem,“ slíbila před lety v rozhovoru.

„Připadá mi, že problematika ohrožených dětí je u nás dlouhodobě na okraji zájmu,“ vysvětlila v minulosti první dáma. Tehdy plánovala třeba podpořit kampaň, jež upozorní na to, že když někdo ví o týraném dítěti, má ze zákona povinnost oznámit to úřadům. „Nemyslím si, že bychom byli lhostejní, ale spousta lidí si, jak se říká, nechce přidělávat starosti. Malé dítě je přitom naprosto bezbranné a právě takový jeden všímavý soused jej může zachránit,“ doplnila tehdy.

10. ledna 2020

Autor:

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...